Билефелд (германски: Bielefeld) — град во северозападна Германија, на североистокот на сојузната покраина Северна Рајна-Вестфалија. Се наоѓа на падините на Тевтобуршката шума. Името на градот потекнува од зборот „беливелд“ што значи шумовит рид.

Белифелд
Поглед на градот
Поглед на градот
Поглед на градот
Грб на Белифелд
Билефелд во рамките на Германија
Билефелд
Управа
Земја Германија
Покраина Северна Рајна-Вестфалија
Адм. подрач. Детмолд
Округ Урбан округ
Градски единици 10 districts
Градоначалник Пит Клаузен (СДП)
Основни податоци
Површина 257,8 км2
Надм. височина 118 м
Население 333.509 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 1.294 жит/км2
 - Градско 591.862
Основано 1214
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BI
Пошт. бр. 33501-33739
Повик. бр. 0521, 05202-05209
Портал Welcome to Bielefeld!
City-districts of Bielefeld: Bielefeld-Mitte (downtown), Brackwede, Dornberg, Gadderbaum, Heepen, Jöllenbeck, Schildesche, Senne, Sennestadt and Stieghorst
City-districts of Bielefeld: Bielefeld-Mitte (downtown), Brackwede, Dornberg, Gadderbaum, Heepen, Jöllenbeck, Schildesche, Senne, Sennestadt and Stieghorst
City-districts of Bielefeld: Bielefeld-Mitte (downtown), Brackwede, Dornberg, Gadderbaum, Heepen, Jöllenbeck, Schildesche, Senne, Sennestadt and Stieghorst
Координати 52°1′N 8°31′E / 52.017° СГШ; 8.517° ИГД / 52.017; 8.517
Положбата на градот во округот

Има регионална шифра (AGS) 5711000, NUTS (DEA41) и LOCODE (DE BFE) код.

Географски и демографски податоци

уреди

Градот се наоѓа на надморска височина од 118 метри. Површината на општината изнесува 257,8 км2. Во самиот град, според податоцитe од 2015 г. има 333.090 жители.

Познати личности

уреди

Наводи

уреди
  1. „Населеност на местата“. Статистичка служба на Северна Рајна-Вестфалија. 21 јуни 2021. (германски)