Париз-Ница 2019

77. издание на велосипедската трка

Париз-Ница 2019 — 77. издание на велосипедската етапна трка Париз-Ница, која се одржала помеѓу 10 и 17 март како шести настан во сезоната на Светската турнеја.[1] Шпанецот Марк Солер е бранител на првакот.[2]

Париз-Ница 2019
Детали за трката
Издание77. Париз-Ница
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2019 2.UWT
Етапи8
Датуми10 – 17 март
Растојание1.240 км
ДржаваFRA Франција
ПоаѓалиштеСен Жермен ан Ле
ОдредиштеНица
Екипи23
Возачи на почеток161
Возачи на крај118
Просечна брзина42,344 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникCOL Еган Бернал (Тим Скај)
ВторопласиранCOL Наиро Кинтана (Мовистар)
ТретопласиранPOL Михал Квјатковски (Тим Скај)
БодовенPOL Михал Квјатковски (Тим Скај)
ПланинскиBEL Томас де Гент (Лото-Судал)
МладинскиCOL Еган Бернал (Тим Скај)
ЕкипенGBR Тим Скај
◀20182020▶
Документација

Трката била освоена од Еган Бернал од екипата Тим Скај, кои стигнале до шеста победа за екипата и четврта победа во последните пет години. Бернал, исто така, го освоил и пласманот за млад возач. Наиро Кинтана од Мовистар Тим завршил втор, додека колегата на Бернал Михал Квјатковски го заокружил подиумот, освојувајќи го и бодовниот пласман. Томас де Гент од Лото-Судал го освоил планинскиот пласман, додека Тим Скај екипниот пласман.

Екипи уреди

Бидејќи Париз-Ница е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[3] Пет професионални континентални екипи биле поканети, со што била заокружена главната група од 23 екипи.[4]

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)Професионални континентални екипи (5)

Рута уреди

Трката започнала на 10 март 2019 година во Сен Жермен ан Ле, во западните предградија на Париз, и завршила на 17 март во Ница, поминувајќи 1.240 километри распоредени на осум етапи. По четири рамни и ридски етапи на првите четири дена, петтиот ден следел поединечен хронометар во должина од 25,5 километри. Седмата етапа била кралската етапа на трката, завршувајќи на Кол де Турини во Приморски Алпи. Осмата и последна етапа завршила на Англиската променада во Ница.[5]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1  10 марСен Жермен ан Ле – Сен Жермен ан Ле
 
рамна етапа
138,5  Дилан Груневеген    Дилан Груневеген  
2  11 марЛе Бревер – Белгард
 
рамна етапа
163,5  Дилан Груневеген    Дилан Груневеген  
3  12 марСепоа – Мулен
 
рамна етапа
200  Сем Бенет    Дилан Груневеген  
4  13 марВиши – Пелусен
 
ридеста етапа
210,5  Магнус Корт    Михал Квјатковски  
5  14 марБарбантан – Барбантан
 
индивидуален хронометар
25,5  Сајмон Јејтс    Михал Квјатковски  
6  15 марПење – Брињол
 
ридеста етапа
210,5  Сем Бенет    Михал Квјатковски  
7  16 марНица – Кол де Турини
 
планинска етапа
181,5  Даниел Мартинес    Еган Бернал  
8  17 марНицаНица
 
среднопланинска етапа
110  Јон Исагире    Еган Бернал  

Етапи уреди

Етапа 1 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Дилан Груневеген Џамбо-Висма3ч 17' 35
2.   Кејлеб Јуан Лото-Судал+ 0
3.   Фабио Јакобсен Декојнинк-Квик Степ+ 0
4.   Сем Бенет Бора-Хансгрое+ 0
5.   Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 0
6.   Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 0
7.   Арно Демар Групама-ФДЖ+ 0
8.   Сони Колбрели Бахреин-Мерида+ 0
9.   Бријан Кокар Витал Консепт-Б&Б Хотелс+ 0
10.   Антони Тиржис Директ Енержи+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Дилан Груневеген   Џамбо-Висма3ч 17' 35
2.   Кејлеб Јуан  Лото-Судал+ 4
3.   Луис Леон Санчес Астана+ 5
4.   Михал Квјатковски Тим Скај+ 5
5.   Фабио Јакобсен Декојнинк-Квик Степ+ 6
6.   Еган Бернал Тим Скај+ 9
7.   Руди Молар Групама-ФДЖ+ 9
8.   Сем Бенет Бора-Хансгрое+ 10
9.   Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 10
10.   Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 10
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Дилан Груневеген   Џамбо-Висма3ч 14' 04
2.   Иван Гарсија Бахреин-Мерида+ 0
3.   Филип Жилбер Декојнинк-Квик Степ+ 0
4.   Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 0
5.   Михал Квјатковски Тим Скај+ 0
6.   Луис Леон Санчес Астана+ 0
7.   Еган Бернал Тим Скај+ 0
8.   Арно Демар Групама-ФДЖ+ 5
9.   Андре Грајпел Аркеа-Самсик+ 5
10.   Мике Тенисен Џамбо-Висма+ 5
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Дилан Груневеген   Џамбо-Висма6ч 31' 19
2.   Михал Квјатковски Тим Скај+ 12
3.   Луис Леон Санчес Астана+ 13
4.   Филип Жилбер Декојнинк-Квик Степ+ 16
5.   Еган Бернал  Тим Скај+ 19
6.   Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 20
7.   Тони Галопен АГ2Р Ла Мондијал+ 22
8.   Руди Молар Групама-ФДЖ+ 23
9.   Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 23
10.   Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 24
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Сем Бенет Бора-Хансгрое5ч 16' 25
2.   Кејлеб Јуан Лото-Судал+ 0
3.   Фабио Јакобсен Декојнинк-Квик Степ+ 0
4.   Даниел Меклеј ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 0
5.   Бријан Кокар Витал Консепт-Б&Б Хотелс+ 0
6.   Николо Бонифацио Директ Енержи+ 0
7.   Александер Кристоф ОАЕ Емирати+ 0
8.   Арно Демар Групама-ФДЖ+ 0
9.   Дилан Груневеген   Џамбо-Висма+ 0
10.   Едвард Тенс Трек-Сегафредо+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Дилан Груневеген   Џамбо-Висма11ч 47' 44
2.   Михал Квјатковски Тим Скај+ 6
3.   Луис Леон Санчес Астана+ 11
4.   Филип Жилбер Декојнинк-Квик Степ+ 16
5.   Еган Бернал  Тим Скај+ 17
6.   Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 20
7.   Тони Галопен АГ2Р Ла Мондијал+ 21
8.   Руди Молар Групама-ФДЖ+ 23
9.   Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 23
10.   Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 24
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Магнус Корт Астана5ч 03' 49
2.   Томас де Гент Лото-Судал+ 7
3.   Џулио Чиконе Трек-Сегафредо+ 13
4.   Алесандро Де Марки ССС+ 18
5.   Лилијан Калмежан Директ Енержи+ 48
6.   Валентен Мадуа Групама-ФДЖ+ 48
7.   Сони Колбрели Бахреин-Мерида+ 48
8.   Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 48
9.   Филип Жилбер Декојнинк-Квик Степ+ 48
10.   Михал Квјатковски Тим Скај+ 48
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Михал Квјатковски  Тим Скај16ч 52' 27
2.   Луис Леон Санчес Астана+ 5
3.   Филип Жилбер Декојнинк-Квик Степ+ 10
4.   Еган Бернал  Тим Скај+ 11
5.   Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 14
6.   Тони Галопен АГ2Р Ла Мондијал+ 15
7.   Руди Молар Групама-ФДЖ+ 17
8.   Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 17
9.   Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 18
10.   Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 18
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Сајмон Јејтс Мичелтон-Скот30' 26
2.   Нилс Полит Катјуша-Алпесин+ 7
3.   Михал Квјатковски  Тим Скај+ 11
4.   Тиџеј ван Гардерен ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 15
5.   Даниел Мартинес ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 15
6.   Еган Бернал  Тим Скај+ 15
7.   Лосон Кредок ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 15
8.   Томас Скали ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 27
9.   Марк Солер Мовистар+ 30
10.   Луис Леон Санчес Астана+ 30
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Михал Квјатковски  Тим Скај17ч 23' 04
2.   Еган Бернал  Тим Скај+ 15
3.   Луис Леон Санчес Астана+ 24
4.   Вилко Келдерман Тим ДСМ+ 57
5.   Боб Јунгелс Декојнинк-Квик Степ+ 57
6.   Наиро Кинтана Мовистар+ 1' 01
7.   Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 1' 05
8.   Џек Хејг Мичелтон-Скот+ 1' 15
9.   Руди Молар Групама-ФДЖ+ 1' 18
10.   Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 1' 21
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Сем Бенет Бора-Хансгрое4ч 12' 35
2.   Арно Демар Групама-ФДЖ+ 0
3.   Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 0
4.   Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 0
5.   Бријан Кокар Витал Консепт-Б&Б Хотелс+ 0
6.   Антони Тиржис Директ Енержи+ 0
7.   Флоријан Сенешал Декојнинк-Квик Степ+ 0
8.   Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 0
9.   Александер Кристоф ОАЕ Емирати+ 0
10.   Еган Бернал  Тим Скај+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Михал Квјатковски  Тим Скај21ч 35' 36
2.   Еган Бернал  Тим Скај+ 18
3.   Луис Леон Санчес Астана+ 22
4.   Вилко Келдерман Тим ДСМ+ 1' 00
5.   Боб Јунгелс Декојнинк-Квик Степ+ 1' 00
6.   Наиро Кинтана Мовистар+ 1' 04
7.   Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 1' 08
8.   Џек Хејг Мичелтон-Скот+ 1' 17
9.   Руди Молар Групама-ФДЖ+ 1' 21
10.   Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 1' 24
Извор: ProCyclingStats


Етапа 7 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Даниел Мартинес ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг4ч 55' 49
2.   Мигел Анхел Лопес Астана+ 6
3.   Никола Еде Кофидис+ 20
4.   Сајмон Јејтс Мичелтон-Скот+ 20
5.   Џонатан Ивер Директ Енержи+ 55
6.   Џулио Чиконе Трек-Сегафредо+ 2' 03
7.   Жилиен Ел-Фарес Делко+ 2' 03
8.   Серхио Енао ОАЕ Емирати+ 2' 08
9.   Виктор де ла Парте ССС+ 2' 13
10.   Алесандро Де Марки ССС+ 2' 15
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Еган Бернал   Тим Скај26ч 35' 26
2.   Филип Жилбер Декојнинк-Квик Степ+ 45
3.   Наиро Кинтана Мовистар+ 46
4.   Михал Квјатковски  Тим Скај+ 1' 03
5.   Џек Хејг Мичелтон-Скот+ 1' 21
6.   Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 1' 45
7.   Џорџ Бенет Џамбо-Висма+ 2' 20
8.   Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 2' 52
9.   Руди Молар Групама-ФДЖ+ 3' 02
10.   Боб Јунгелс Декојнинк-Квик Степ+ 3' 06
Извор: ProCyclingStats


Етапа 8 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Јон Исагире Астана2ч 41' 10
2.   Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 18
3.   Вилко Келдерман Тим ДСМ+ 18
4.   Даниел Мартинес ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 18
5.   Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 18
6.   Доменико Поцовиво Бахреин-Мерида+ 18
7.   Луис Леон Санчес Астана+ 18
8.   Сајмон Јејтс Мичелтон-Скот+ 20
9.   Тиџеј ван Гардерен ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 20
10.   Наиро Кинтана Мовистар+ 22
Извор: ProCyclingStats

Завршен пласман уреди

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Еган Бернал   Тим Скај29ч 17' 02
2.   Наиро Кинтана Мовистар+ 39
3.   Михал Квјатковски  Тим Скај+ 1' 03
4.   Џек Хејг Мичелтон-Скот+ 1' 21
5.   Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 1' 45
6.   Џорџ Бенет Џамбо-Висма+ 2' 20
7.   Руди Молар Групама-ФДЖ+ 3' 02
8.   Боб Јунгелс Декојнинк-Квик Степ+ 3' 06
9.   Луис Леон Санчес Астана+ 3' 12
10.   Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 4' 07
Извор: ProCyclingStats


Поредок уреди

На Париз-Ница 2019 постоеле четири различни маички. За генералниот пласман, пресметуван преку додавање на завршните времиња на секој велосипедист на крајот на секоја етапа. Постоеле временски бонуси за првите тројца на друмските етапи: етапниот победник добивал десет секунди, додека второпласираниот и третопласираниот добивале шест односно четири секунди, соодветно. Временски бонуси добивале и првите тројца возачи на средниве спринтови — три секунди за победникот на спринтот, две секунди за вториот и една секунда за третиот возач. Предводникот на генералниот пласман ја добивал жолтата маичка.[6] Овој пласман бил сметан за најважен на Париз-Ница 2018 и победникот на пласманот бил сметан за победник на трката.

Бодови за етапна победа
Место 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Добиени бодови 15 12 9 7 6 5 4 3 2 1

Дополнително, постоел бодовен пласман, каде била доделувана зелената маичка. Во бодовниот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку завршеле во првите десет на етапите. За разлика од бодовниот пласман на Тур де Франс, видот на етапата немало влијание на бодовите кои се добивале  – секоја етапа имало подеднаков број на достапни бодови во ист сооднос. Исто така, бодови можеле да се добијат и на средниве спринтови; три бода доколку за првиот кој ќе ја помине линијата, два бода за вториот и еден за третиот.[6]

Бодови за планинскиот пласман
Место 1 2 3 4 5 6 7
Бодови за категорија 1 10 8 6 4 3 2 1
Бодови за категорија 2 7 5 3 2 1 0
Бодови за категорија 3 4 2 1 0

Имало и планински пласман, а предводникот во пласманот ја добивал белата маичка со црвени точки. Во планинскиот пласман, бодовите биле добивани доколку се стигне на врвот на искачувањето пред другите велосипедисти. Секое искачување било категоризирано со прва, втора или трета категорија, а бодовите биле сразмерно делени. На искачувањата од прва категорија, седум возачи освојувале бодови; на искачувањата од втора категорија пет возачи, а на искачувањата од трета категорија само тројца возачи освојувале бодови.[6]

Четвртата маичка го претставувала пласманот за млад возач, обележена со белата маичка. Пласманот се пресметувал на ист начин како генералниот пласман, но учествувале само возачи родени на или по 1 јануари 1994 година.[6]

Постоел и екипен пласман, во кој времињата биле додавани времињата на тројцата најдобри велосипедисти по екипа на секоја етапа; водечка екипа на крајот на трката била онаа со најмало вкупно време.[6]

Етапа Победник Генерален пласман
 
Бодовен пласман
 
Планински пласман
 
Пласман за млад возач
 
Екипен пласман
1 Дилан Груневеген Дилан Груневеген Дилан Груневеген Дамјен Годен Кејлеб Јуан Бора-Хансгрое
2 Дилан Груневеген Еган Бернал Џамбо-Висма
3 Сем Бенет
4 Магнус Корт Михал Квјатковски Томас де Гент Астана
5 Сајмон Јејтс ЕФ Едукејшн Фирст
6 Сем Бенет Тим Скај
7 Даниел Мартинес Еган Бернал Михал Квјатковски
8 Јон Изагире
На крај Еган Бернал Михал Квјатковски Томас де Гент Еган Бернал Тим Скај

Список на учесници уреди

Наводи уреди

  1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. Посетено на 23 октомври 2018.
  2. Виндзор, Ричард (11 март 2018). „Marc Soler grabs Paris-Nice title by four seconds from Simon Yates on final stage“. Cycling Weekly. Time Inc. UK. Посетено на 11 март 2018.
  3. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
  4. „Paris-Nice 2019: Riders“. Cyclingstage.com. Посетено на 10 март 2019.
  5. Бери, Рајана. „Paris-Nice 2019 – Preview. Multiple plots converge in Race to the Sun“. cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 12 март 2019.
  6. 6,0 6,1 6,2 6,3 6,4 „2018 Paris–Nice: Regulations“ (Portable Document Format). Париз-Ница. Amaury Sport Organisation. Посетено на 2 март 2018.

Надворешни врски уреди