Микел Ниеве

шпански велосипедист

Микел Ниеве Итуралде (шпански: Mikel Nieve Iturralde; р. 26 мај 1984) — шпански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Тим Џејко-АИУла.[1]

Микел Ниеве
Лични податоци
Цело имеМикел Ниеве Итуралде
ПрекарФрости
Роден26 мај 1984(1984-05-26)(40 г.)
Леица,  Шпанија
Висина1,77 м
Маса67 кг
Податоци за клубот
Мом. клубТим Џејко-АИУла
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачувања
Професионални клубови
2008
2009–2013
2014–2017
2018-
Орбеа-Орека СДА
Еускалтел-Еускади
Тим Скај
Мичелтон-Скот
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
Планински пласман (2016)
3 поединечни етапи (2011, 2016, 2018)
Вуелта а Еспања
1 поединечна етапа (2010)
Последна промена
9 септември 2020

Кариера

уреди

Еускалтел-Еускади (2009–2013)

уреди
 
Ниеве на Тур де Франс 2013

Ниеве ја освоил шеснаесеттата етапа на Вуелта а Еспања 2010, победувајќи ги четирите возачи за победа на планинската завршница на Алто де Котобело.[2] Освоил уште една престижна победа на петнаесеттата етапа на Џиро д’Италија 2011, кралската етапа на трката, која Алберто Контадор подоцна ја опишал како најтешката етапа во неговиот живот.[3] Ниеве се одвоил рано од групата и се искачувал на претпоследното искачување на етапата, каде само Стефано Гарцели бил пред него. На пониските падини на последното искачување, Ниеве го поминал Гарцели и се задржал пред него и стигнал до етапна победа откако поминал околу седум и пол часа во бегство.[4]

Двапати завршил 10. на Џиро д’Италија во 2011 и 2012. Исто така, двапати завршил 10. на Вуелта а Еспања во 2010 и 2011.

Ниеве настапил по првпат на Тур де Франс во 2013, каде завршил на третото место на Мон Венту и деветти на Алп д’Ез. Завршил на 12. место во генералниот пласман. Откако распаѓањето на екипата Еускалтел-Еускади било потврдено на крајот на сезоната 2013 година,[5] Ниеве се согласил да се приклучи на Скај на двегодишен договор.[6]

Тим Скај (2014–2017)

уреди
 
Ниеве на Париз-Ница 2016

Во 2014 година ја освоил осмата етапа, завршната етапа на Критериум ди Дофине и завршил осми на крајот на трката.

Во 2015 година, Ниеве завршил осми на Вуелта а Еспања, највисок пласман на некоја голема трка дотогаш.

Во 2016 година ја освоил тринаесеттата етапа на Џиро д’Италија. Исто така го освоил планинскиот пласман.[7] Ниеве исто така возел на Тур де Франс, каде му помогнал на Крис Фрум во победата како еден од планинските помошници.

Мичелтон-Скот (2018-)

уреди

Во август 2017 година било објавено дека Ниеве ќе се приклучи на Мичелтон-Скот за сезоната 2018.[8]

Достигнувања

уреди
2008
3. Краен пласман Синтури де л’Емпорда
2009
7. Трофео Инка
7. Вуелта а Мајорка
2010
4. Трофео Инка
7. Џиро ди Ломбардија
10. Краен пласман Вуелта а Еспања
1. Етапа 16
2011
10. Краен пласман Џиро д’Италија
1. Етапа 15
10. Краен пласман Вуелта а Еспања
10. Краен пласман Вуелта а Бургос
2012
5. Краен пласман Тур де Свис
10. Краен пласман Џиро д’Италија
2013
4. Класика де Сан Себастијан
2014
4. Класика де Сан Себастијан
8. Краен пласман Критериум ди Дофине
1. Етапа 8
10. Краен пласман Тирено-Адријатико
Тур де Франс
  Награда за борбеност на етапа 18
2015
2. Краен пласман Трка околу Словенија
4. Краен пласман Вуелта а Андалусија
6. Џиро ди Ломбардија
8. Краен пласман Вуелта а Еспања
10. Краен пласман Трка околу Полска
2016
Џиро д’Италија
1.   Планински пласман
1. Етапа 13
10. Краен пласман Вуелта а Андалусија
2017
8. Џиро ди Ломбардија
9. Краен пласман Тур де Свис
2018
1. Етапа 20 Џиро д’Италија
2019
4. ГП Мигел Индураин
8. Краен пласман Трка околу Баскија
10. Краен пласман Вуелта а Еспања
2020
9. Краен пласман Трка околу Полска
10. Краен пласман Вуелта а Бургос

Распоред на резултатите на големите трки

уреди
Голема трка 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020
  Џиро 10 10 17 25 17 17
  Тур 12 18 17 14 23
  Вуелта 11 10 23 12 8 16 10

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи

уреди
  1. „Wins from January to October: Mitchelton-Scott men confirm roster and goals for 2020“. Мичелтон-Скот. New Global Cycling Services. 11 декември 2019. Архивирано од изворникот на 2020-01-02. Посетено на 2 јануари 2020.
  2. „Вуелта а Еспања 2010: Микел Ниеве победи на етапата 16, додека Хоаким Родригес го презеде водството“. The Telegraph. Telegraph Media Group Limited 2012. 13 септември 2010. Посетено на 10 декември 2012.
  3. „Ha sido la etapa más dura de mi vida“. El Pais. 22 мај 2011. Посетено на 23 мај 2011.
  4. Чаркс Пелки (22 мај 2011). „As Mikel Nieve wins stage at Giro d'Italia, Alberto Contador just keeps adding to his lead“. Velo News. 2012 Competitor Group, Inc. Архивирано од изворникот на 2011-08-31. Посетено на 10 декември 2012.
  5. „Баскиската екипа Еускалтел го објави составот за сезоната“. EITB. EiTB Group. 23 октомври 2012. Посетено на 5 јануари 2013.[мртва врска]
  6. Браун, Грегор (1 октомври 2013). „Скај го спаси Ниеве, додека останатите возачи на Еускалтел бараат договори“. VeloNews. Архивирано од изворникот на 2013-10-05. Посетено на 6 октомври 2013.
  7. http://www.cyclingnews.com/news/nieve-saves-team-skys-giro-ditalia-with-mountains-classification-victory/
  8. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Orica.

Надворешни врски

уреди