Франсиско Вентосо

шпански велосипедист

Франсиско Хосе Вентосо Алберди (шпански: Francisco José Ventoso Alberdi; р. 6 мај 1982 во Реиноса, Кантабрија) — шпански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Интермарше-Сиркус-Ванти.[1]

Франсиско Вентосо
Вентосо на Вуелта Сиклиста а ла Комунидад де Мадрид 2009
Лични податоци
Цело имеФрансиско Хосе Вентосо Алберди
Роден6 мај 1982(1982-05-06)(42 г.)
Реиноса, Кантабрија,  Шпанија
Висина1,78 м
Маса69 кг
Податоци за клубот
Мом. клубИнтермарше-Сиркус-Ванти
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Професионални клубови
2004–2007
2008
2009–2010
2011–2016
2017-
Соние Дувал-Продир
Андалусија-Кахасур
Кармиоро НГК
Мовистар Тим
Ванти-Груп Гобер
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
2 поединечни етапи (2011, 2012)
Вуелта а Еспања
1 поединечна етапа (2006)

Етапни трки

Тур Даун Андер
1 поединечна етапа (2011)

Еднодневни трки и класици

Париз-Брисел (2010)
Национален друмски првак (2012)
Последна промена
26 мај 2019

Вентосо станал професионалец со Соние Дувал-Продир во 2004, пред да се префрли во Андалусија-Кахасур во 2008. Ја освоил трката Париз-Брисел во масовен спринт.[2] Поради неговата победа во овој еднодневен класик и 3 други етапни победи, тој бил вклучен во шпанската екипа да вози на Светското друмско првенство во Гилонг.[3][4]

Достигнувања

уреди
2004
1. Етапа 1 Трка околу Катар
2005
4. Трофео Луис Пуиг
2006
1. Етапа 3 Вуелта а Еспања
1. Етапа 4a Еускал Бициклета
2007
4. Гент-Вевелгем
10. Краен пласман Вуелта а Кастиља и Леон
1. Етапа 2
1. Етапа 3
1. Етапа 5
2008
1. Етапа 3 Вуелта а Кастиља и Леон
4. Краен пласман Вуелта а Ла Риоха
1. Етапа 1
2009
1. ГП Бегели
1. Краен пласман Париз-Корез
1. Краен пласман Трка околу Хајнан
1. Етапа 4
1. Краен пласман Синтури де л’Емпорда
1. Етапа 1
1. Етапа 2
1. Етапа 1 Тур ду Геводан Лангдок-Русијон
1. Етапа 2 Вуелта а ла Комунидад де Мадрид
2010
1. Париз-Брисел
1. Етапа 5 Вуелта а Андалусија
1. Етапа 2 Стер Електротур
1. Етапа 2 Вуелта а ла Комунидад де Мадрид
2011
1. Етапа 6 Џиро д’Италија
1. Етапа 5 Тур Даун Андер
1. Етапа 3 Вуелта а Андалусија
1. Етапа 1 Вуелта а Кастиља и Леон
1. Етапа 2 Вуелта а Кастиља и Леон
1. Бодовен пласман
2. Вуелта а Мајорка
2012
1.   Национално друмско првенство
1. Етапа 4 Сиркут де ла Сарт
1. Етапа 9 Џиро д’Италија
1. Етапа 5 Тур ду Поату-Шарент
2013
5. Трофео Палма де Мајорка
5. Гран Премио Нобили Рубинетерие
6. Трофео Кампос-Сантаљи-Сес Салинес
6. Класика де Алмерија
8. ГП Западна Франција
2014
2. Трофео Муро-Порт д’Алкудија
3. Гран Премио Нобили Рубинетери
4. Класика де Алмерија
8. Трофео Сес Салинес
2015
1.   Екипен пласман Вуелта а Еспања
2017
1. Етапа 1 (ТТТ) Вуелта а Еспања

Распоред на резултатите на големите трки

уреди
Голема трка 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
  Џиро СО СО 92 66 125 94 89
  Тур 78 СО 139
  Вуелта 93 78 81 92 111

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи

уреди
  1. Ferri, Marco (24 декември 2018). „CCC Team, Riccardo Zoidl prende il posto di Denifl e completa il roster“ [CCC Team, Riccardo Zoidl takes the place of Denifl and completes the roster]. SpazioCiclismo (италијански). Gravatar. Посетено на 2 јануари 2019.
  2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2012-09-28. Посетено на 2012-05-18.
  3. Бери Рајан (16 септември 2010). „Објавена шпанската екипа за Светските првенства“. Cyclingnews.com.
  4. „Москера чека на иднината; Вентосо во Мувистар; Вогонди во Кофидис“. Velonews.competitor.com. 17 септември 2010. Архивирано од изворникот на 2016-03-03. Посетено на 2012-05-18.

Надворешни врски

уреди