Јенс Дебишер

белгиски велосипедист

Јенс Дебишер (француски: Jens Debusschere; р. 28 август 1989 во Руселаре) — белгиски професионаленц друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Б&Б Хотелс п/б КТМ.[2]

Јенс Дебишер
Дебишер во 2016 година
Лични податоци
Цело имеЈенс Дебишер
Роден28 август 1989(1989-08-28)(34 г.)
Руселаре,  Белгија
Висина1,83 м[1]
Маса78 кг[1]
Податоци за клубот
Мом. клубБ&Б Хотелс п/б КТМ
Дисциплинадрумски велосипедист
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Аматерски клубови
2009–2010
2009

2010
ПВС-Ејсен Сајклинг Тим
Топспорт Вландерен-Меркатор (стажант)
Омега Парма-Лото (стажант)
Професионални клубови
2011–2018
2019
2020–
Омега Парма-Лото
Катјуша-Алпесин
Б&Б Хотелс-Витал Консепт
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
Национален друмски првак (2014)
Дварс дор Вландерен (2016)
Последна промена
18 ноември 2022

Бил вклучен во почетниот состав на екипата за Тур де Франс 2015.[3] Во мај 2018 година бил именуван во почетниот состав на Џиро д’Италија 2018.[4]

Достигнувања

уреди
2007
1.   Национално јуниорско друмско првенство
2. Париз-Рубе за јуниори
2008
8. ГП Стад Варегем
2009
9. Гроте 1-МеиПрејс
2010
2. Де Вламсе Пејл
2. Париз-Рубе за млади
3. Катекурс
6. Краен пласман Триптих на планините и замоците
2011
5. Краен пласман Хералд Сан Тур
2012
8. Омлоп ван хет Хутланд
2013
1.   Краен пласман Тур де л’Еурометропол
1.   Бодовен пласман
1.   Пласман за млад возач
1. Етапа 1
1. Фландриско првенство
1. Национале Слуитингспрејс
3. Омлоп ван хет Хутланд
5. Бинше-Турне-Бинше
2014
1.   Национално друмско првенство
1. Етапа 1 Тур де Валони
1. Национале Слујтингспрејс
2. Краен пласман Тур де л’Еурометропол
2. Трофео Палма
3. Бинше-Турне-Бинше
3. Париз-Тур
6. Дварс дор Вландерен
6. Ронде ван Лимбург
9. Омлоп ван хет Хутланд
2015
1. Гран при де Валони
1. Омлоп ван хет Хутланд
1. Етапа 2 Тирено-Адријатико
1. Етапа 1 Тур де л’Еурометропол
3. Национале Слујтингспрејс
5. Гент-Вевелгем
5. Ронде ван Лимбург
6. Фландриско првенство
7. Краен пласман Стер ЗЛМ Тур
7. Курне-Брисел-Курне
8. Дварс дор Вландерен
9. Париз-Рубе
2016
1. Дварс дор Вландерен
4. Краен пласман Тур де Пикарди
4. Класик Лондон-Сари
6. Омлоп хет Ниусблад
7. Бинше-Шиме-Бинше
8. Еурометропол
8. Париз-Тур
2017
Трка околу Белгија
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 5
1. Етапа 1 Четири дена Динкерк
3. Класика де Алмерија
7. Гент-Вевелгем
7. Дварс дор Вест Вландерен
8. Хале-Ингоигем
2018
1. Етапа 5 Тур де Валони
4. Схелдепрејс
4. ГП Џеф Схеренс
5. Гент-Вевелгем
5. Три дена Бруге-Де Пане
6. Класик Такс Про
10. Париз-Рубе
2019
5. Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“
9. Нокере Курсе
10. Гент-Вевелгем
2021
5. Хејстсе Пејл
6. Велосипедска трка Егмонт
10. Гран при де Денен

Распоред на резултатите на големите трки

уреди
Голема трка 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020
  Џиро 136
  Тур 145 СО 153 СО
  Вуелта СО 107 СО

Распоред на резултатите на класиците

уреди
Монумент 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022
Милано-Санремо 35 132 22
Трка околу Фландрија 70 27 СО 25 СО 61 35 СО СО
Париз-Рубе СО СО СО 75 9 78 10 СО НСО СО
Лиеж-Бастоњ-Лиеж не настапил во текот на неговата кариера
Џиро ди Ломбардија
Класик 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022
Омлоп Хет Ниусблад 47 100 58 12 6 СО 72 117
Курне-Брисел-Курне 115 55 7 20 15 15 120 СО
Е3 Саксо Банк Класик 105 СО 81 СО НСО СО
Гент-Вевелгем 62 122 5 СО 7 5 10 37 57 СО
Дварс дор Вландерен 24 СО 6 8 1 78 СО 68 НСО СО СО
Схелдепрејс 78 4 55 69
Париз-Тур 22 43 3 94 8 130 71 СО

СО = се откажал; — = не учествувал; НСО = не се одржала

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 „Jens Debusschere - Team KATUSHA ALPECIN“. Архивирано од изворникот на 2019-07-08. Посетено на 8 July 2019.
  2. „B&B Hotels p/b KTM“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 4 January 2021. Посетено на 4 January 2021.
  3. „2015 Tour de France start list“. Velo News. Архивирано од изворникот на 2015-06-29. Посетено на 2 јули 2015.
  4. „2018: 101st Giro d'Italia: Start List“. ProCyclingStats. Посетено на 3 мај 2018.

Надворешни врски

уреди