Евалдас Шишкевичиус

литвански велосипедист

Евалдас Шишкевичиус (литвански: Evaldas Šiškevičius; р. 30 декември 1988 во Вилниус) — литвански професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Делко.[1]

Евалдас Шишкевичиус
Шишкевичиус на Париз-Арас 2014
Лични податоци
Цело имеЕвалдас Шишкевичиус
Роден30 декември 1988(1988-12-30)(35 г.)
Вилниус, Литванска ССР, СССР СССР
Висина1,81 м
Маса76 кг
Податоци за клубот
Мом. клубДелко
Дисциплинадрумски и планински велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2008–2010
2010
Вело-Клуб Ла Пом Марсеј
Кредит Агрикол (стажант)
Професионални клубови
2011-2012
2013
2014-
Ла Пом Марсеј
Сожасен
Тим Ла Пом Марсеј 13
Значајни победи
Волта ао Алентежо (2011)
Тур де ла Сом (2012)
Последна промена
25 ноември 2019

Кариера уреди

Шишкевичиус настапувал како професионалец од почетокот на сезоната 2011, откако екипата Ла Пом Марсеј успешно станала континентална екипа.[2] Шишкевичиус ја освоил Волта ао Алентежо во 2011 година, како и една етапа на трката[3][4] – пред да ја освои Тур де ла Сом во септември 2012 година.

Шишкевичиус го напуштил Ла Пом Марсеј на крајот на сезоната 2012 и се приклучил на Сожасен за сезоната 2013.[5] Шишкевичиус се вратил во Тим Ла Пом Марсеј 13 за сезоната 2014,[6] откако Сожасен се распаднало на крајот на 2013 година.

Достигнувања уреди

2005
2. Национално јуниорско хронометарско првенство
3. Трофеj ван Вландерен Ренингелст
2006
1.   Национално јуниорско крос-кантри првенство
1. Омлоп Хет Волк за млади
2. Национално крос-кантри првенство
2. Краен пласман Синт-Мартинуспрејс Контих
2007
3. Национално хронометарско првенство
3. Национално крос-кантри првенство
3. Национално хронометарско првенство под 23 години
2008
1. ГП де Ногент на Езе
3. Светско универзитетско првенство - хронометар
3. Национално хронометарско првенство
10. Ла Кот Пикард
2009
2. Национално хронометарско првенство
3. Сиркут Медитеранен
5. Европско хронометарско првенство под 23 години
2010
1. Краен пласман Ле Букл де л’Артоа
1. Етапа 1
2. Национално хронометарско првенство
2011
1. Краен пласман Волта ао Алентежо
1. Етапа 3
3. Национално хронометарско првенство
3. Краен пласман Тур де Бретања
5. Национално друмско првенство
8. Јурмала ГП
2012
1. Тур де ла Сом
1. Етапа 5 Тур де Бретања
1. Етапа 2 Тур де Лимузен
5. Национално хронометарско првенство
5. Шатору Класик
2013
3. Национално друмско првенство
2014
9. Гран при д’Увертир ла Марсејез
2015
1.   Краен пласман Трка Јанченг
1st   Бодовен пласман
1. Етапа 1
1.   Краен пласман Сиркут де Ардени
1. Етапа 3 (TTT)
3. Краен пласман Тур де Пикарди
1.   Бодовен пласман
4. Краен пласман Трка на Езеро Таиху
Национални друмски првенства
4. Хронометар
4. Друмска трка
10. Париз-Камемберт
2016
5. Национално хронометарско првенство
2017
Национални друмски првенства
4. Хронометар
4. Друмска трка
2018
Национални друмски првенства
3. Хронометар
3. Друмска трка
2019
2. Национално хронометарско првенство
6. Париз-Бурж
9. Париз-Рубе
9. Гран при д’Изберг

Наводи уреди

  1. Ballue, Quentin (10 декември 2018). „Route - Delko Marseille avec 19 coureurs la saison prochaine“ [Road - Delko Marseille with 19 riders next season]. Cyclism'Actu (француски). Swar Agency. Посетено на 13 јануари 2019.
  2. „La Pomme Marseille (LPM) – FRA“. UCI Continental Circuits. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 2012-07-22. Посетено на 20 септември 2012.
  3. „Siskevicius takes bunch sprint“. Cycling News. Future Publishing Limited. 12 јуни 2011. Посетено на 20 септември 2012.
  4. „Cardoso edges Siskevicius on final stage“. Cycling News. Future Publishing Limited. 13 јуни 2011. Посетено на 20 септември 2012.
  5. „Siskevicius wins GP de la Somme“. Eurosport. TF1 Group. 15 септември 2012. Посетено на 20 септември 2012.
  6. Аткинс, Бен (28 октомври 2013). „Rémy Di Gregorio returns to the peloton in 2014 with La Pomme Marseille“. VeloNation. VeloNation LLC. Посетено на 21 декември 2013.

Надворешни врски уреди