Рафаел Валс

шпански велосипедист

Рафаел Валс Фери (шпански: Rafael Valls Ferri; р. 25 јуни 1987 во Кокентаина) — шпански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Мовистар Тим.[1]

Рафаел Валс
Лични податоци
Цело имеРафаел Валс Фери
Роден25 јуни 1987(1987-06-25)(36 г.)
Кокентаина,  Шпанија
Висина1,79 м
Маса64 кг
Податоци за клубот
Мом. клубМовистар Тим
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Аматерски клубови
2007
2008
Релакс-ГАМ (стажант)
Скот-Американ Биф (стажант)
Професионални клубови
2009

2010–2011
2012–2013
2014–2015
2016-2017
2018-
Бургос Монументал-Кастиља и Леон
Футон-Сервето-Фуџи
Вакансолел-ДКМ
Лампре-Мерида
Лото-Судал
Мовистар Тим
Значајни победи
Етапни трки
Трка околу Оман (2015)
Последна промена
30 април 2019

Кариера уреди

Валс го напуштил Вакансолел-ДКМ на крајот на сезоната 2013[2] и му се приклучил на Лампре-Мерида за сезоната 2014.[3]

Во 2015 година, Валс ја имал својата најголема победа со освојувањето на Трката околу Оман и четвртата етапа на трката.[4] Во септември 2015 година било објавено дека Валс ќе се приклучи на Лото-Судал од 2016 година на двегодишен договор.[5]

Достигнувања уреди

2008
9. Краен пласман Гран при ду Португал
2009
4. Краен пласман Сиркуто Монтањес
10. Краен пласман Тур де л’Авенир
2010
2. Трофео Инка
3. Краен пласман Тур де Сан Луис
1. Етапа 2
  Планински пласман
9. Трофео Деја
2014
8. Краен пласман Сетимана Интернационале ди Копи е Бартали
2015
1.   Краен пласман Трка околу Оман
1. Етапа 4
8. Краен пласман Париз-Ница
8. Краен пласман Волта а Каталуња
2016
8. Краен пласман Тур Даун Андер
2017
7. Краен пласман Тур Даун Андер
10. Краен пласман Критериум ди Дофине

Наводи уреди

  1. „Movistar sign Valls for 2018“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 28 септември 2017. Посетено на 3 јануари 2018.
  2. Аткинс, Бен (3 јануари 2012). „Вакансолел-ДКМ објави дванаесет нови возачи за 2012“. VeloNation. VeloNation LLC. Посетено на 7 јануари 2012.
  3. „Шпанско засилување: Рафаел Валс Фери во Лампре-Мерида“. Лампре-Мерида. New Master SRL. 12 септември 2013. Архивирано од изворникот на 2013-11-02. Посетено на 31 октомври 2013.
  4. „Rafael Valls jubilant after winning 2015 Tour of Oman“. Velonews. 22 февруари 2015. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 25 февруари 2015.
  5. „Lotto Soudal sign Rafa Valls on two-year contract“. Cyclingnews.com. 25 септември 2015. Посетено на 7 ноември 2015.

Надворешни врски уреди