Иван Гарсија (велосипедист)

Иван Гарсија Кортина (шпански: Iván García Cortina; р. 20 ноември 1995 во Хихон) — шпански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Бахреин-Мекларен.[1]

Иван Гарсија
Гарсија на Триптик де Мон е Шато 2016
Лични податоци
Цело имеИван Гарсија Кортина
Роден20 ноември 1995 (1995-11-20) (24 г.)
Хихон,  Шпанија
Висина1,83 м
Маса80 кг
Податоци за клубот
Мом. клубБахреин-Мекларен
ДисциплинаДрумски велосипедизам
УлогаВозач
Професионални клубови
2015–2016
2016
2017-
АВТ-ГринВеј
Етикс-Квик Степ (стажант)
Бахреин-Мерида
Последна промена
4 април 2020

Гарсија потпишал со екипата Бахреин-Мекларен за сезоната 2017.[2] Бил вклучен во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2017.[3] Гарсија го освоил критериумот Ред Хук Критериум Милано 2017.[4] Во јули 2019 година бил вклучен во почетниот состав за Тур де Франс 2019.[5]

ДостигнувањаУреди

2012
1.   Национално јуниорско друмско првенство
2015
10. Краен пласман Тур де Бретањ
2016
1. Етапа 4 Курс де ла Солидарите Олимпик
4. Краен пласман Истарски пролетен трофеј
1.   Пласман за млад возач
6. ГП Изола
7. Светско друмско првенство под 23 години
8. Трка околу Фландрија за младинци
8. Трофеј Пореч
10. Париз-Рубе за младинци
10. Краен пласман Ле Триптик де Мон е Шато
2017
8. Европско друмско првенство
2018
4. Класик Лондон-Сари
2019
1. Етапа 5 Трка околу Калифорнија
3. ГП Монтреал
7. Краен пласман БинкБенк Тур
7. Гран Премио Бруно Бегели
9. Јуроајс Класик
2020
1. Етапа 3 Париз-Ница

Распоред на резултатите на големите тркиУреди

Голема трка 2017 2018 2019
  Џиро
  Тур 114
  Вуелта 100 99

СО = се откажал; — = не учествувал

НаводиУреди

  1. Останек, Даниел. „2020 Team Preview: Bahrain McLaren“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 26 декември 2019 (посет. 1 јануари 2020 г).
  2. „Bahrain-Merida continue recruitement with signing of Ivan Garcia Cortina“. Cycling News.com. 
  3. „2017 > 72nd Vuelta a España > Startlist“. ProCyclingStats. конс. 17 август 2017. 
  4. „WorldTour winner: Cortina (Bahrain-Merida) takes Red Hook Crit debut in Milan“. CyclingTips ((англиски)). 2017-10-16. конс. 2019-07-03. 
  5. „2019: 106th Tour de France: Start List“. ProCyclingStats. конс. 1 јули 2019. 

Надворешни врскиУреди