Павел Полјањски

полски велосипедист

Павел Полјањски (полски: Paweł Poljański; р. 6 мај 1990) — полски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Бора-Хансгрое.

Павел Полјањски
Полјањски во 2013
Лични податоци
Цело имеПавел Полјањски
Роден6 мај 1990 (1990-05-06) (32 г.)
 Полска
Податоци за клубот
Мом. клубБора-Хансгрое
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Аматерски клубови
2011
2012
2013
2013
ГС Кампи Бисенцио
Сиклистика Сестесе
Аква & Сапоне Тим Мокаијан
Тим Саксо-Тинкоф (стажант)
Професионални клубови
2014–2016
2017-
Тинкоф-Саксо
Бора-Хансгрое
Последна промена
8 декември 2018

Возел на Џиро д’Италија 2014. Бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2015.[1] Во јуни 2017 бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2017.[2]

ДостигнувањаУреди

2008
3. Краен пласман Џиро дела Луниџана
1.   Бодовен пласман
5. Краен пласман Трка на Истра
2011
2. Краен пласман Трка на Карпатите
1. Етапа 3
2012
1.   Национално друмско првенство
2. Копа дела Паче
2015
9. Краен пласман Трка околу Австрија
  Награда за борбеност на етапа 13 Вуелта а Еспања

Распоред на резултатите на големите тркиУреди

Голема трка 2014 2015 2016 2017 2018
  Џиро 50 35
  Тур 80 94
  Вуелта 35 67

СО = се откажал; — = не учествувал

НаводиУреди

  1. „Vuelta a España 2015“. Cycling Fever. Посетено на 21 август 2015.
  2. „2017: 104th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 28 јуни 2017.

Надворешни врскиУреди