Фабио Јакобсен

холандски велосипедист

Фабио Јакобсен (холандски: Fabio Jakobsen; р. 31 август 1996) — холандски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Судал Квик-Степ.[1]

Фабио Јакобсен
Јакобсен на Вуелта а Еспања 2019
Лични податоци
Цело имеФабио Јакобсен
Роден31 август 1996(1996-08-31)(27 г.)
Хекелум,  Холандија
Висина1,81 м
Маса78 кг
Податоци за клубот
Мом. клубСудал Квик-Степ
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Професионални клубови
2015–2017
2018-
СЕГ Рејсинг
Квик-Степ Флорс
Значајни победи
Голема трка
Вуелта а Еспања
2 поединечни етапи (2019)

Еднодневни трки и класици

Национален друмски првак (2019)
Схелдепрејс (2018, 2019)
Нокере Курсе (2018)
Последна промена
16 август 2020

Во август 2019 година бил вклучен во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2019.[2]

Неколку метри пред целта на првата етапа на Трката околу Полска 2020 доживеал тежок пад откако Дилан Груневеген скршнал од својата линија на движење, присилувајќи го Јакобсен во заштитните огради. Докторот на трката првично изјавил дека Јакобсен доживеал неколку тешки повреди, вклучувајќи сериозна повреда на мозокот и оштетувања на горните дишни патишта, скршена вилица и големо губење на крв и бил во животно-загрозувачка состојба.[3][4] На 7 август 2020 година, организаторите на трката објавиле дека Јакобсен е надвор од вештачката кома и дека е во „добра состојба“.[5]

Достигнувања уреди

2016
1.   Национално друмско првенство под 23 години
1. Слаг ом Норг
1. Етапа 2 ЗЛМ Тур
2017
1.   Национално друмско првенство под 23 години
1. Трка околу Франкфурт под 23 години
1. Ронде ван Норд-Холанд
Трка Олимпија
1. Етапа 3
1. Етапа 4
1. Етапа 2 Тур де Л’Авенир
1. Етапа 2 Тур де Норманди
1. Етапа 4 Тур Алзас
2. Дорпеномлоп Рукфен
4. Меморијал Арно Валард
5. Слаг ом Норг
6. Европско друмско првенство под 23 години
8. Класик Зуид Ост Дренте
2018
1. Схелдепрејс
1. Нокере Курсе
Трка околу Гуангси
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 3
1. Етапа 6
1. Етапа 1 БинкБенк Тур
1. Етапа 1 Трка на Фјордовите
1. Етапа 4 Околу Словачка
2. Хале-Ингоигем
4. Дварс дор Вест-Вландерен
6. Трка за сеќавање на Големата војна
10. Класик Бретања
2019
1.   Национално друмско првенство
1. Схелдепрејс
Вуелта а Еспања
1. Етапа 4
1. Етапа 21
1. Етапа 1 Волта ао Алгарве
1. Етапа 3 Трка околу Турција
1. Етапа 4 Трка околу Калифорнија
2. Елфстенденронде
2020
1. ГП Жан Пјер Монсере
Волта ао Алгарве
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 1
1. Етапа 1 Трка околу Полска
1. Етапа 5 Волта а ла Комунитат Валенсијана
4. Курне-Брисел-Курне

Наводи уреди

  1. Ryan, Barry (31 December 2019). „2020 Team Preview: Deceuninck-QuickStep“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 2 January 2020.
  2. „2019: 74th La Vuelta ciclista a España“. ProCyclingStats. Посетено на 23 август 2019.
  3. Wiśniewska, Marta (5 August 2020). „Lekarz wyścigu Tour de Pologne: "Fabio jest z nami, żyje i mamy nadzieję, że wygramy" [Tour de Pologne race doctor: "Fabio is with us, he is alive and we hope to win"] (полски). Naszosie.pl. Посетено на 5 August 2020.
  4. „Jakobsen in levensgevaar na vreselijke crash met Groenewegen in Polen“. NU. August 5, 2020.
  5. „Fabio Jakobsen out of coma and in good condition“. BBC Sport. Посетено на 7 August 2020.

Надворешни врски уреди