Адријан Пети

француски велосипедист

Адријан Пети (француски: Adrien Petit; р. 26 септември 1990) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Тим ТоталЕнержи.[2]

Адријан Пети
Пети на Четири дена Динкерк 2011
Лични податоци
Цело имеАдријан Пети
ПрекарЛе Бизон (Le bison)[1]
Роден26 септември 1990(1990-09-26)(33 г.)
Арас,  Франција
Висина1,87 м
Маса80 кг
Податоци за клубот
Мом. клубТим ТоталЕнержи
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2009–2010
2010
ЦЦ Ножан на Ез
Кофидис (стажант)
Професионални клубови
2011–2015
2016-
Кофидис
Директ Енержи
Значајни победи
Етапни трки
Ла Тропикал Амиса Бонго (2016)
Последна промена
16 јуни 2019

Во септември 2015 година, Директ Енержи објавиле дека Пети ќе им се приклучи за сезоната 2016.[3]

Достигнувања уреди

2010
1. Етапа 2 Тур де Норманди
2. ГП де Пераншис
2011
2. Светско друмско првенство под 23 години
3. Бинше-Турне-Бинше
2012
3. Ле Самин
2013
1. Етапа 4 Ла Тропикал Амиса Бонго
1.   Бодовен пласман Три дена Западна Фландрија
3. Ле Самин
5. Хале-Ингоигем
6. Гран при де Денен
7. Трофео Палма де Мајорка
8. Бинше-Шиме-Бинше
2014
1. Тро-Бро Леон
3. Ла Руе Туранжел
5. Трофео Палма де Мајорка
2015
1. Пролог Трка околу Луксембург
2016
1.   Краен пласман Ла Тропикал Амиса Бонго
1. Етапа 3
1. Етапа 5
1. Етапа 6 (ITT)
7. Омлоп Хет Ниусблад
8. Бинше-Шиме-Бинше
10. Париз-Рубе
2017
1. Гран при де ла Сом
1. Етапа 6 Четири дена Динкерк
9. Париз-Рубе
10. Омлоп Хет Ниусблад
2018
4. Ле Самин
2019
6. Гент-Вевелгем

Распоред на резултатите на големите трки уреди

Голема трка 2013 2014 2015 2016 2017
  Џиро
  Тур 156 164 126
  Вуелта 130

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи уреди

  1. Бонами, Рафаел (2 февруари 2016). „Adrien Petit, le ch'ti de Direct Énergie“ [Adrien Petit, the ch'ti of Direct Énergie]. Ouest-France (француски). Посетено на 7 април 2017.
  2. „Direct Énergie“. Directvelo (француски). Association Le Peloton. Посетено на 14 јануари 2019.
  3. „Директ Енержи го заменува Јуропкар како спонзор“. VeloNews. Архивирано од изворникот на 2016-03-31. Посетено на 24 септември 2015.

Надворешни врски уреди