Мичел Докер

австралиски велосипедист

Мичел Докер (англиски: Mitchell Docker; р. 2 октомври 1986 во Мелбурн) — поранешен австралиски професионален друмски велосипедист, кој професионално настапувал во периодот 2006-2021.

Мичел Докер
Мичел Докер на Е3 Харелбеке 2015
Лични податоци
Цело имеМичел Докер
ПрекарМич
Роден2 октомври 1986(1986-10-02)(37 г.)
Мелбурн, Австралија Австралија
Висина1,80 м
Маса73 кг
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за класици
Професионални клубови
2006–2008
2009–2011
2012–2017
2018-2021
Драпак Порше
Скил-Шимано
ГринЕЏ
ЕФ Едукејшн Фирст-Драпак
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
1 ТТТ етапа (2014)

Во мај 2021 година, Докер објавил дека ќе се повлече од професионалниот велосипедизам на крајот на сезоната 2021.[1]

Кариера уреди

Му се приклучил на австралискиот друмски јуниорски тим во 2003 и на Драпак Порше во 2006. Му се приклучил на ГринЕЏ за сезоната 2012,[2] и возел таму до 2017 година.[3] За 2018 година, Докер се приклучил на ЕФ Едукејшн Фирст-Драпак.[4]

Тој има подкаст наречен „Животот во групата“ (Life in the Peloton),[5] каде зборува како е да се биде професионален велосипедист.

Достигнувања уреди

2005
8. Краен пласман Хералд Сан Тур
2007
1. Етапа 3 Трка околу Хокаидо
2008
1. Етапа 5 Трка околу Источна Јава
2. Дри Зустерстеден
6. Краен пласман Тур де Лангкави
2009
2. Хале-Ингоигем
5. Трка околу Нирнберг
2010
1. Етапа 3 Рут ду Суд
4. Краен пласман Делта Тур Зеланд
1. Етапа 1
5. Краен пласман Три дена Западна Фландрија
2011
6. Гент-Вевелгем
2013
1. Беј Класик, Вилијамстаун
2014
1. Етапа 1 (ТТТ) Џиро д’Италија
2015
9. Краен пласман Заливски класични серии
2016
4. Класик Арнем-Венендал
2017
4. Велотон Хонгконг
9. Дварс дор Вландерен

Распоред на резултатите на големите трки уреди

Голема трка 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020
  Џиро СО 131
  Тур не настапил во текот на својата кариера
  Вуелта 166 135 147 СО 151 122 132

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи уреди

  1. „Docker: 'All good things must come to an end'. Cyclingnews.com. Future plc. 18 May 2021. Посетено на 18 May 2021.
  2. „Докер се приклучи на ГринЕЏ за засилување на составот за класици“. Cycling News. Future Publishing Limited. 27 септември 2011. Посетено на 17 август 2012.
  3. „Орика-ГринЕЏ (OGE) - АВС“. Светска турнеја на UCI. Меѓународен велосипедистички сојуз. Посетено на 3 јануари 2014.
  4. „Docker moves to Slipstream Sports on one-year deal“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 11 октомври 2017. Посетено на 2 јануари 2018.
  5. „Life in the Peloton, presented by Rapha“.

Надворешни врски уреди