Флоријан Сенешал

француски велосипедист

Флоријан Сенешал (француски: Florian Sénéchal; р. 10 јули 1993) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Судал Квик-Степ.[1]

Флоријан Сенешал
Сенешал на Гран при де Денен 2014
Лични податоци
Цело имеФлоријан Сенешал
Роден10 јули 1993(1993-07-10)(31 г.)
Камбре,  Франција
Висина1,79 м
Маса76 кг
Податоци за клубот
Мом. клубСудал Квик-Степ
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за класици
Аматерски клубови
2010-2011
2012
Васкеал Јуниор
ЕФЦ-Омега Фарма-Квик Степ
Професионални клубови
2012

2013
2014-2017
2018-
Омега Фарма-Квик Степ (стажант)
Етикс-инед
Кофидис
Квик-Степ Флорс
Последна промена
28 март 2020

Кариера

уреди

Возел на Светското друмско првенство 2013. Бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2015[2] и на Вуелта а Еспања 2016.[3] Во мај 2018 година бил вклучен во почетниот состав за Џиро д’Италија 2018.[4]

Сенешал ја освоил својата прва професионална трка на Ле Самин на 5 март 2019 година.

Достигнувања

уреди
2013
1.   Краен пласман Околу Јужна Чешка
1st   Бодовен пласман
1. Етапа 2
1. Меморијал Хенрик Ласак
4. Париз-Тур за млади
6. Тур ди Финистер
8. Краен пласман Париз-Арас
2014
6. Краен пласман Четири дена Динкерк
8. Краен пласман Ла Тропикал Амиса Бонго
1.   Пласман за млад возач
2015
3. Тро-Бро Леон
6. Букл де л’Олн
2016
3. Дварс дор хет Хагеланд
3. Ле Самин
5. Класик Лоар Атлантик
5. Тур де л’Еурометропол
8. Краен пласман Тур де Валони
10. Краен пласман Три дена Западна Фландрија
2017
4. Ле Самин
5. Национално друмско првенство
6. Дварс дор хет Хагеланд
7. Краен пласман Четири дена Динкерк
10. Дварс дор Вландерен
2018
2. Гран Пиемонт
2. Дварс дор Вест-Вландерен
3. Гран при д’Изберг
4. Бриселски велосипедски класик
5. Класика де Алмерија
6. Минстерланд Џиро
2019
1. Ле Самин
2. Тур де л’Еурометропол
6. Париз-Рубе
6. Курне-Брисел-Курне
7. Бинше-Шиме-Бинше
9. Класик Бретања
2020
5. Ле Самин
10. Омлоп Хет Ниусблад

Распоред на резултатите на големите трки

уреди
Голема трка 2015 2016 2017 2018 2019
  Џиро 135 СО
  Тур 135 161
  Вуелта СО

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи

уреди
  1. Рајан, Бери (31 декември 2019). „2020 Team Preview: Deceuninck-QuickStep“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 2 јануари 2020.
  2. „2015 Tour de France start list“. Velo News. Архивирано од изворникот на 2015-06-29. Посетено на 2 јули 2015.
  3. „71st Vuelta a España“. ProCyclingStats. Посетено на 20 август 2016.
  4. „2018: 101st Giro d'Italia: Start List“. ProCyclingStats. Посетено на 3 мај 2018.

Надворешни врски

уреди