Париз-Ница 2020

78. издание на велосипедската трка
Париз-Ница 2020 Cycling (road) pictogram.svg
Maximilian Schachmann, 2020 Paris-Nice.jpg
Детали за трката
Издание78. Париз-Ница
НатпреварувањеСветска турнеја UCI 2020 2.UWT
Етапи8
Датуми8 – 14 март 2020
Растојание1.112 км
ДржаваFRA Франција
ПоаѓалиштеПлезир
ОдредиштеВалдеблор
Екипи17
Возачи на почеток136
Возачи на крај61
Добитници на наградите
ПобедникGER Максимилијан Шахман (Бора-Хансгрое) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранBEL Тиш Бенот (Санвеб) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранCOL Серхио Игита (ЕФ Про Сајклинг) Wikidata-logo S.svg
БодовенBEL Тиш Бенот (Санвеб) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиFRA Никола Еде (Кофидис) Wikidata-logo S.svg
МладинскиCOL Серхио Игита (ЕФ Про Сајклинг) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенGER Санвеб Wikidata-logo S.svg
◀ 2019
Документација Wikidata-logo S.svg

Париз-Ница 2020 — 78. издание на велосипедската етапна трка Париз-Ница, која се одржала помеѓу 8 и 14 март како петти настан во сезоната на Светската турнеја.[1] Трката била скратена на 13 март, отстранувајќи ја последната етапа, поради растечките грижи за пандемијата на коронавирус 2019-20. Здравствената состојба низ светот довела до повлекување на неколку екипи пред и за време на трката.

Трката била освоена од Максимилијан Шахман од екипата Бора-Хансгрое.

ЕкипиУреди

Бидејќи Париз-Ница е настан од Светската турнеја, сите деветнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[2] Сепак, поради состојбата низ светот со пандемијата на коронавирусот, само дванаесет екипи од нив настапиле, како и пет други професионални континентални екипи. Екипи кои се повлекле поради пандемијата на коронавирус 2019-20 биле Астана, ССС Тим, Мичелтон-Скот, Мовистар Тим, Тим Инеос, Џамбо-Висма и ОАЕ Тим Емирати.[3][4][5] На самата трка, многу возачи и екипи одбрале да се повлечат, вклучувајќи ги Бахреин-Мекларен, Израел старт-ап нејшн и моменталниот светски друмски првак Мадс Педерсен, поради самиот вирус.[6][7] Поради тоа, од 136 возачи кои ја започнале трката, само 61 од нив завршиле.

Екипи од Светската турнеја UCI (12)
 1.   АГ2Р Ла Мондијал
 2.   Бахреин Мекларен
 3.   Бора-Хансгрое
 4.   Кофидис
 5.   Декојнинк-Квик Степ
 6.   ЕФ Про Сајклинг
 7.   Групама-ФДЖ
 8.   Израел старт-ап нејшн
 9.   Лото Судал
 10.   НТТ Про Сајклинг
 11.   Санвеб
 12.   Трек-Сегафредо
ProTeams (5)
 1.   Тотал Директ Енержи
 2.   Аркеа Самсик
 3.   Нипо Делко Уан Прованс
 4.   Б&Б Хотелс-Витал Консепт
 5.   Сиркус-Ванти Гобер

РутаУреди

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1  8 марПлезир – Плезир154  Максимилијан Шахман    Максимилијан Шахман  
2  9 марШеврез – Шалет сир Лоан166,5  Џакомо Ницоло    Максимилијан Шахман  
3  10 марШалет сир Лоан – Ла Шатр212,5  Иван Гарсија    Максимилијан Шахман  
4  11 марСен Аман Монтрон – Сен Аман Монтрон15,1  Серен Краг Андерсен    Максимилијан Шахман  
5  12 марГана – Ла Кот Сен Андре227  Николо Бонифацио    Максимилијан Шахман  
6  13 марСорг – Апт160,5  Тиш Бенот    Максимилијан Шахман  
7  14 марНица – Валдеблор166,5  Наиро Кинтана    Максимилијан Шахман  
8  15 марНицаНица113,5откажување на етапата  откажување на етапата  

ЕтапиУреди

Етапа 1Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Максимилијан Шахман Бора-Хансгрое3ч 32' 19
2.   Дилан Тенс Бахреин-Мекларен+ 0
3.   Тиш Бенот Санвеб+ 0
4.   Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ+ 3
5.   Кес Бол Санвеб+ 15
6.   Нилс Полит Израел старт-ап нејшн+ 15
7.   Џакомо Ницоло НТТ Про Сајклинг+ 15
8.   Серхио Игита ЕФ Про Сајклинг+ 15
9.   Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 15
10.   Ив Ламперт Декојнинк-Квик Степ+ 15
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Максимилијан Шахман   Бора-Хансгрое3ч 32' 09
2.   Тиш Бенот Санвеб+ 2
3.   Дилан Тенс Бахреин-Мекларен+ 4
4.   Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ+ 7
5.   Пељо Билбао Бахреин-Мекларен+ 24
6.   Руди Молар Групама-ФДЖ+ 24
7.   Кес Бол  Санвеб+ 25
8.   Нилс Полит Израел старт-ап нејшн+ 25
9.   Џакомо Ницоло НТТ Про Сајклинг+ 25
10.   Серхио Игита ЕФ Про Сајклинг+ 25
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Џакомо Ницоло НТТ Про Сајклинг3ч 49' 57
2.   Паскал Акерман Бора-Хансгрое+ 0
3.   Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 0
4.   Нилс Полит Израел старт-ап нејшн+ 0
5.   Серхио Игита ЕФ Про Сајклинг+ 0
6.   Мадс Вирц Шмит Израел старт-ап нејшн+ 0
7.   Винченцо Нибали Трек-Сегафредо+ 3
8.   Максимилијан Шахман   Бора-Хансгрое+ 3
9.   Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 3
10.   Кристс Неиландс Израел старт-ап нејшн+ 3
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Максимилијан Шахман   Бора-Хансгрое7ч 22' 06
2.   Џакомо Ницоло НТТ Про Сајклинг+ 15
3.   Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 21
4.   Серхио Игита  ЕФ Про Сајклинг+ 23
5.   Нилс Полит Израел старт-ап нејшн+ 25
6.   Мадс Вирц Шмит Израел старт-ап нејшн+ 25
7.   Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 28
8.   Кристс Неиландс Израел старт-ап нејшн+ 28
9.   Винченцо Нибали Трек-Сегафредо+ 28
10.   Тиш Бенот Санвеб+ 38
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Иван Гарсија Бахреин-Мекларен5ч 49' 55
2.   Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
3.   Андреја Пасквалон Сиркус-Ванти Гобер+ 0
4.   Кес Бол Санвеб+ 0
5.   Насер Бухани Аркеа-Самсик+ 0
6.   Руди Барбје Израел старт-ап нејшн+ 0
7.   Антони Тиржис Тотал Директ Енержи+ 0
8.   Џакомо Ницоло НТТ Про Сајклинг+ 0
9.   Мадс Вирц Шмит Израел старт-ап нејшн+ 0
10.   Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Максимилијан Шахман  Бора-Хансгрое13ч 12' 01
2.   Џакомо Ницоло  НТТ Про Сајклинг+ 13
3.   Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 24
4.   Мадс Вирц Шмит Израел старт-ап нејшн+ 25
5.   Серхио Игита  ЕФ Про Сајклинг+ 26
6.   Нилс Полит Израел старт-ап нејшн+ 28
7.   Кристс Неиландс Израел старт-ап нејшн+ 28
8.   Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 31
9.   Винченцо Нибали Трек-Сегафредо+ 31
10.   Петер Саган Бора-Хансгрое+ 36
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Серен Краг Андерсен Санвеб18' 51
2.   Максимилијан Шахман Бора-Хансгрое+ 6
3.   Каспер Асгрен Декојнинк-Квик Степ+ 12
4.   Томас де Гент Лото-Судал+ 13
5.   Пељо Билбао Бахреин-Мекларен+ 15
6.   Виктор Кампенертс НТТ Про Сајклинг+ 17
7.   Мајкл Метјус Санвеб+ 18
8.   Штефан Кинг Групама-ФДЖ+ 26
9.   Тобијас Лудвигсон Групама-ФДЖ+ 27
10.   Лосон Кредок ЕФ Про Сајклинг+ 29
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Максимилијан Шахман   Бора-Хансгрое13ч 30' 58
2.   Серен Краг Андерсен Санвеб+ 58
3.   Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 1' 01
4.   Нилс Полит Израел старт-ап нејшн+ 1' 05
5.   Серхио Игита  ЕФ Про Сајклинг+ 1' 06
6.   Дилан Тенс Бахреин-Мекларен+ 1' 10
7.   Тиш Бенот Санвеб+ 1' 11
8.   Мадс Вирц Шмит Израел старт-ап нејшн+ 1' 11
9.   Џакомо Ницоло НТТ Про Сајклинг+ 1' 15
10.   Мајкл Метјус Санвеб+ 1' 16
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Николо Бонифацио Тотал Директ Енержи5ч 18' 02
2.   Иван Гарсија Бахреин-Мекларен+ 0
3.   Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
4.   Насер Бухани Аркеа-Самсик+ 0
5.   Иго Хофстетер Израел старт-ап нејшн+ 0
6.   Андреја Пасквалон Сиркус-Ванти Гобер+ 0
7.   Џон Дегенколб Лото-Судал+ 0
8.   Елија Вивијани Кофидис+ 0
9.   Бријан Кокар Б&Б Хотелс-Витал Консепт+ 0
10.   Марк Саро Групама-ФДЖ+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Максимилијан Шахман   Бора-Хансгрое18ч 49' 00
2.   Серен Краг Андерсен Санвеб+ 58
3.   Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 1' 01
4.   Нилс Полит Израел старт-ап нејшн+ 1' 05
5.   Серхио Игита  ЕФ Про Сајклинг+ 1' 06
6.   Дилан Тенс Бахреин-Мекларен+ 1' 09
7.   Тиш Бенот Санвеб+ 1' 11
8.   Мадс Вирц Шмит Израел старт-ап нејшн+ 1' 11
9.   Џакомо Ницоло НТТ Про Сајклинг+ 1' 15
10.   Мајкл Метјус Санвеб+ 1' 16
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Тиш Бенот Санвеб3ч 57' 02
2.   Мајкл Метјус Санвеб+ 22
3.   Серхио Игита ЕФ Про Сајклинг+ 22
4.   Боб Јунгелс Декојнинк-Квик Степ+ 22
5.   Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ+ 22
6.   Винченцо Нибали Трек-Сегафредо+ 22
7.   Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 22
8.   Гијом Мартен Кофидис+ 22
9.   Руди Молар Групама-ФДЖ+ 22
10.   Наиро Кинтана Аркеа-Самсик+ 22
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Максимилијан Шахман Бора-Хансгрое22ч 46' 24
2.   Тиш Бенот Санвеб+ 36
3.   Серхио Игита ЕФ Про Сајклинг+ 1' 06
4.   Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 1' 06
5.   Мајкл Метјус Санвеб+ 1' 10
6.   Винченцо Нибали Трек-Сегафредо+ 1' 18
7.   Руди Молар Групама-ФДЖ+ 1' 29
8.   Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 1' 30
9.   Танел Кангерт ЕФ Про Сајклинг+ 1' 52
10.   Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ+ 2' 04
Извор: ProCyclingStats


Етапа 7Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Наиро Кинтана Аркеа-Самсик4ч 27' 01
2.   Тиш Бенот   Санвеб+ 46
3.   Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 56
4.   Серхио Игита  ЕФ Про Сајклинг+ 56
5.   Винченцо Нибали Трек-Сегафредо+ 56
6.   Максимилијан Шахман  Бора-Хансгрое+ 58
7.   Гијом Мартен Кофидис+ 1' 19
8.   Танел Кангерт ЕФ Про Сајклинг+ 1' 22
9.   Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 1' 32
10.   Руди Молар Групама-ФДЖ+ 1' 32
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Максимилијан Шахман  Бора-Хансгрое27ч 14' 23
2.   Тиш Бенот   Санвеб+ 18
3.   Серхио Игита  ЕФ Про Сајклинг+ 59
4.   Винченцо Нибали Трек-Сегафредо+ 1' 16
5.   Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 1' 24
Извор: ProCyclingStats


Етапа 8Уреди

По петтата етапа била донесена одлука да се откаже осмата етапа со цел да се намали изложеноста на вработените и возачите во текот на пандемијата на коронавирус.[8]

Завршен пласманУреди

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Максимилијан Шахман  Бора-Хансгрое27ч 14' 23
2.   Тиш Бенот  Санвеб+ 18
3.   Серхио Игита  ЕФ Про Сајклинг+ 59
4.   Винченцо Нибали Трек-Сегафредо+ 1' 16
5.   Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 1' 24
6.   Наиро Кинтана Аркеа-Самсик+ 1' 30
7.   Руди Молар Групама-ФДЖ+ 2' 03
8.   Танел Кангерт ЕФ Про Сајклинг+ 2' 16
9.   Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 3' 39
10.   Серен Краг Андерсен Санвеб+ 4' 36
Извор: ProCyclingStats


ПоредокУреди

На Париз-Ница 2020 постоеле четири различни маички. За генералниот пласман, пресметуван преку додавање на завршните времиња на секој велосипедист на крајот на секоја етапа. Постоеле временски бонуси за првите тројца на друмските етапи: етапниот победник добивал десет секунди, додека второпласираниот и третопласираниот добивале шест односно четири секунди, соодветно. Временски бонуси добивале и првите тројца возачи на средниве спринтови — три секунди за победникот на спринтот, две секунди за вториот и една секунда за третиот возач. Предводникот на генералниот пласман ја добивал жолтата маичка.[9] Овој пласман бил сметан за најважен на Париз-Ница 2020 и победникот на пласманот бил сметан за победник на трката.

Бодови за етапна победа
Место 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Добиени бодови 15 12 9 7 6 5 4 3 2 1

Дополнително, постоел бодовен пласман, каде била доделувана зелената маичка. Во бодовниот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку завршеле во првите десет на етапите. За разлика од бодовниот пласман на Тур де Франс, видот на етапата немало влијание на бодовите кои се добивале  – секоја етапа имало подеднаков број на достапни бодови во ист сооднос. Исто така, бодови можеле да се добијат и на средниве спринтови; три бода доколку за првиот кој ќе ја помине линијата, два бода за вториот и еден за третиот.[9]

Бодови за планинскиот пласман
Место 1 2 3 4 5 6 7
Бодови за категорија 1 10 8 6 4 3 2 1
Бодови за категорија 2 7 5 3 2 1 0
Бодови за категорија 3 4 2 1 0

Имало и планински пласман, а предводникот во пласманот ја добивал белата маичка со црвени точки. Во планинскиот пласман, бодовите биле добивани доколку се стигне на врвот на искачувањето пред другите велосипедисти. Секое искачување било категоризирано со прва, втора или трета категорија, а бодовите биле сразмерно делени. На искачувањата од прва категорија, седум возачи освојувале бодови; на искачувањата од втора категорија пет возачи, а на искачувањата од трета категорија само тројца возачи освојувале бодови.[9]

Четвртата маичка го претставувала пласманот за млад возач, обележена со белата маичка. Пласманот се пресметувал на ист начин како генералниот пласман, но учествувале само возачи родени на или по 1 јануари 1995 година.[9]

Постоел и екипен пласман, во кој времињата биле додавани времињата на тројцата најдобри велосипедисти по екипа на секоја етапа; водечка екипа на крајот на трката била онаа со најмало вкупно време.[9]

Етапа Победник Генерален пласман
 
Бодовен пласман
 
Планински пласман
 
Пласман за млад возач
 
Екипен пласман
1 Максимилијан Шахман Максимилијан Шахман Максимилијан Шахман Џонатан Ивер Кес Бол Тим Санвеб
2 Џакомо Ницоло Серхио Игита Израел старт-ап нејшн
3 Иван Гарсија Џакомо Ницоло
4 Серен Краг Андерсен Максимилијан Шахман Бора-Хансгрое
5 Николо Бонифацио
6 Тиш Бенот Никола Еде Тим Санвеб
7 Наиро Кинтана Тиш Бенот
8 откажана[nb 1]
На крај Максимилијан Шахман Тиш Бенот Никола Еде Серхио Игита Тим Санвеб

Список на учеснициУреди

ЗабелешкиУреди

 1. Етапата била откажана од организаторот ASO за да се спречи ширењето на вирусот САРС-Ков-2, одговорен за болеста ковид 2019.[8]

НаводиУреди

 1. „UCI reveals the calendars for the 2020 UCI WorldTour and UCI Women's WorldTour“. UCI. Посетено на 13 октомври 2019.
 2. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 3. „Teams selected for 2020 Paris–Nice“. 7 јануари 2020. Посетено на 9 јануари 2020.
 4. „Paris-Nice 2020 start list: Top riders start despite Coronavirus fears“. Cycling Weekly. 8 март 2020. Посетено на 11 март 2020.
 5. „Coronavirus: Team withdrawal tracker“. cyclingnews. 5 март 2020. Посетено на 6 март 2020.
 6. Фаранд, Стивен (13 март 2020). „Bahrain-McLaren pull out of Paris-Nice over coronavirus concerns“. CyclingNews. Посетено на 14 март 2020.
 7. Останек, Даниел (14 март 2020). „Coronavirus: World champion Mads Pedersen leaves Paris-Nice“. CyclingNews. Посетено на 14 март 2020.
 8. 8,0 8,1 Фаранд, Стивен (13 март 2020). „Paris-Nice to end on Saturday to help fight the spread of coronavirus“. cyclingnews.com. Посетено на 13 март 2020.
 9. 9,0 9,1 9,2 9,3 9,4 „2018 Paris–Nice: Regulations“ (Portable Document Format). Париз-Ница. Amaury Sport Organisation. Посетено на 2 март 2018.

Надворешни врскиУреди