Никола Еде

француски велосипедист

Никола Еде (француски: Nicolas Edet; р. 2 декември 1987) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за континенталната професионална екипа Кофидис.[1]

Никола Еде
Еде во 2015
Лични податоци
Цело имеНикола Еде
Роден2 декември 1987 (1987-12-02) (32 г.)
Ла Ферте-Бернар,  Франција
Висина1,76 м
Маса60 кг
Податоци за клубот
Мом. клубКофидис
ДисциплинаДрумски велосипедизам
УлогаВозач
Аматерски клубови
2007
2008
2008–2009
2010
2010
Сентр
По де ла Лоара
Тим Ажем 72
Веранда Ридо Сарт
Кофидис (стажант)
Професионални клубови
2011– Кофидис
Значајни победи
Големи трки
Вуелта а Еспања
Планински пласман (2013)
Последна промена
28 август 2018


ДостигнувањаУреди

2007
1. Етапа 4 Тур ду Фасо
2008
4. Париз-Тур
2009
4. Краен пласман Трка Рона-Алпи Изер
10. Краен пласман Џиро дела Вале д’Аоста
2010
3. Краен пласман Тур де По де Савоја
1. Етапа 4
3. Краен пласман Трка Алзас
1. Етапа 5 Џиро дела Вале д’Аоста
2011
10. Краен пласман Трка околу Турција
43. Краен пласман Трка околу Австрија
1.   Планински пласман
2012
Тур де Франс
  Награда за борбеност Етапа 1
2013
Вуелта а Еспања
Награда за борбеност Етапа 4
  Планински пласман
1.   Планински пласман Рона-Алпи Изере Тур
5. Краен пласман Трка околу Турција
8. Пруеба Вилјафранка де Ордизија
9. Краен пласман Трка околу Австрија
2014
5. Краен пласман Рона-Алпи Изер Тур
1. Етапа 3
7. Гран при де ла Вил де Лил
2015
1.   Планински пласман Тур де Јоркшир
6. Краен пласман Тур ди Лимузен
7. Краен пласман Вуелта а Андалусија
7. Шоле-По де Лоар
7. Краен пласман Критериум Интернационал
2016
1.   Спринтерски пласман Трка околу Баскија
3. Краен пласман Рут ди Сид
4. Краен пласман Тур ди Лимузен
5. Тур ди Дуа
5. Гран при де Валони
2017
3. Краен пласман Тур ди Жеводан Лангедок-Русијон
5. Краен пласман Тур Ла Прованс
2018
1. Етапа 3 Тур ди Лимузен
2. Краен пласман Тур де л’Ен
4. Тур ди Финистер

Распоред на резултатите на големите тркиУреди

Голема трка 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
  Џиро
  Тур 128 77 111 106 76 43
  Вуелта СО 104

СО = се откажал; — = не учествувал

НаводиУреди

  1. „Cofidis, Solutions Credits (COF) - ФРА“. UCI Continental Circuits. Меѓународен велосипедистички сојуз. конс. 31 јануари 2014. 

Надворешни врскиУреди