Никола Еде

француски велосипедист

Никола Еде (француски: Nicolas Edet; р. 2 декември 1987) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Кофидис.[1]

Никола Еде
Лични податоци
Цело имеНикола Еде
Роден2 декември 1987(1987-12-02)(36 г.)
Ла Ферте-Бернар,  Франција
Висина1,76 м
Маса60 кг
Податоци за клубот
Мом. клубКофидис
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2007
2008
2008–2009
2010
2010
Сентр
По де ла Лоара
Тим Ажем 72
Веранда Ридо Сарт
Кофидис (стажант)
Професионални клубови
2011– Кофидис
Значајни победи
Големи трки
Вуелта а Еспања
Планински пласман (2013)
Последна промена
4 април 2020

Достигнувања

уреди
2007
1. Етапа 4 Тур ду Фасо
2008
4. Париз-Тур
2009
4. Краен пласман Трка Рона-Алпи Изер
10. Краен пласман Џиро дела Вале д’Аоста
2010
3. Краен пласман Тур де По де Савоја
1. Етапа 4
3. Краен пласман Трка Алзас
1. Етапа 5 Џиро дела Вале д’Аоста
2011
10. Краен пласман Трка околу Турција
43. Краен пласман Трка околу Австрија
1.   Планински пласман
2012
Тур де Франс
  Награда за борбеност Етапа 1
2013
Вуелта а Еспања
Награда за борбеност Етапа 4
  Планински пласман
1.   Планински пласман Рона-Алпи Изере Тур
5. Краен пласман Трка околу Турција
8. Пруеба Вилјафранка де Ордизија
9. Краен пласман Трка околу Австрија
2014
5. Краен пласман Рона-Алпи Изер Тур
1. Етапа 3
7. Гран при де ла Вил де Лил
2015
1.   Планински пласман Тур де Јоркшир
6. Краен пласман Тур ди Лимузен
7. Краен пласман Вуелта а Андалусија
7. Шоле-По де Лоар
7. Краен пласман Критериум Интернационал
2016
1.   Спринтерски пласман Трка околу Баскија
3. Краен пласман Рут ди Сид
4. Краен пласман Тур ди Лимузен
5. Тур ди Дуа
5. Гран при де Валони
10. Краен пласман Трка околу Луксембург
2017
3. Краен пласман Тур ди Жеводан Лангдок-Русијон
1.   Планински пласман
4. Тур ди Дуа
5. Краен пласман Тур Ла Прованс
9. Краен пласман Трка околу Луксембург
2018
1.   Краен пласман Тур ди Лимузен
1. Етапа 3
2. Краен пласман Тур де л’Ен
4. Тур ди Финистер
2019
5. Краен пласман Тур ди О Вар
10. Краен пласман Тур де л’Ен
10. Класик Сид-Ардеш
2020
1.   Планински пласман Париз-Ница
5. Краен пласман Тур ди О Вар
5. Класик Сид-Ардеш

Распоред на резултатите на големите трки

уреди
Голема трка 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
  Џиро
  Тур 128 77 111 106 76 43 СО
  Вуелта СО 104 18

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи

уреди
  1. Бејкон, Елис (30 декември 2019). „2020 Team Preview: Cofidis“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 1 јануари 2020.

Надворешни врски

уреди