Вилко Келдерман

холандски велосипедист

Вилко Келдерман (холандски: Wilco Kelderman; р. 25 март 1991 во Амерсфорт) — холандски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Тим ДСМ-Фирмених.[1]

Вилко Келдерман
Лични податоци
Цело имеВилко Келдерман
Роден25 март 1991(1991-03-25)(33 г.)
Амерсфорт,  Холандија
Податоци за клубот
Мом. клубТим ДСМ-Фирмених
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Аматерски клубови
2010–2011 Рабобанк Континентал Тим
Професионални клубови
2012–2016
2017-
Рабобанк
Тим Санвеб
Значајни победи
Етапни трки
Трка околу Норвешка (2011)
Трка околу Данска (2013)

Еднодневни трки и класици

Национален хронометарски првак (2015)
Последна промена
9 септември 2020

За сезоната 2021, Келдерман ќе се приклучи на екипата Бора-Хансгрое на две години.[2]

Професионална кариера

уреди
 
Келдерман на Тур де Франс 2015 во неговиот нов дрес како холандски првак.

Келдерман завршил седми во генералниот пласман на Џиро д’Италија 2014.[3] Ја скршил клучната коска додека тренирал.[3] Бил вклучен во почетниот состав на екипата за Тур де Франс 2015[4] и завршил деветти на воведниот поединечен хронометар.[5]

Достигнувања

уреди
2010
1. Краен пласман Тур Алзас
1. Етапа 6
8. Сиркут де Ардени
2011
1. Краен пласман Трка околу Норвешка
  Национално хронометарско првенство под 23 години
1. Краен пласман Трка околу Тирингија под 23 години
1. Етапа 5 (ITT)
1. Етапа 6
1. Пролог, Тур де л’Ен
2012
6. Трка околу Келн
7. Краен пласман Трка околу Калифорнија
1.   Пласман за млад возач
7. Краен пласман Трка околу Данска
1.   Пласман за млад возач
8. Краен пласман Критериум ду Дофине
1.   Пласман за млад возач
10. Краен пласман Вуелта а Андалусија
2013
1.   Краен пласман Трка околу Данска
1.   Пласман за млад возач
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 5 (ITT)
5. Краен пласман Тур де Романди
1.   Пласман за млад возач
6. Краен пласман Тур Даун Андер
7. Краен пласман Енеко Тур
2014
4. Краен пласман Критериум ду Дофине
1.   Пласман за млад возач
5. Краен пласман Волта ао Алгарве
7. Краен пласман Џиро д’Италија
2015
1.   Национално хронометарско првенство
3. Краен пласман Енеко Тур
6. Гран при Монтреал
8. Класик Волта Лимбург
9. Краен пласман Волта а Каталуња
1.   Пласман за млад возач
10. Флеш Валон
2016
2. Краен пласман Тур ди Поату Шарант
1.   Пласман за млад возач
4. Краен пласман Вуелта а Андалусија
6. Краен пласман Енеко Тур
8. Краен пласман Тур де Свис
10. Краен пласман Трка околу Баскија
2017
Светско друмско првенство
1.   Екипен хронометар
7. Хронометар
4. Краен пласман Вуелта а Еспања
4. Краен пласман Трка околу Полска
7. Краен пласман Тур де Романди
9. Краен пласман Тур Даун Андер
2018
2.   Светско првенство во екипен хронометар
2. Краен пласман Трка Абу Даби
3. Национално хронометарско првенство
5. Краен пласман Тур де Свис
6. Милано-Торино
6. Тре Вали Варезине
10. Краен пласман Вуелта а Еспања
2019
5. Краен пласман Трка ОАЕ
7. Краен пласман Вуелта а Еспања
2020
5. Краен пласман Тур де ла Прованс
6. Краен пласман Трка ОАЕ
7. Краен пласман Трка околу Полска

Распоред на резултатите

уреди
Распоред на резултатите на големите трки
Голема трка 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020
  Џиро 17 7 СО
  Тур 79 32 СО
  Вуелта 14 4 10 7
Распоред на резултатите на етапните трки
Етапна трка 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020
  Париз-Ница СО 13 15 13 14
  Тирено-Адријатико СО
  Волта а Каталуња СО 12 9 СО СО НСО
  Трка околу Баскија 10 НСО
  Тур де Романди 30 5 31 7 НСО
  Критериум ди Дофине 8 4 22
  Тур де Свис 31 8 5 29 НСО

СО = се откажал; — = не учествувал; НСО = не се одржала

Наводи

уреди
  1. „Team Sunweb“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 3 јануари 2020. Посетено на 3 јануари 2020.
  2. „Matteo Trentin signs with UAE Team Emirates; Wilco Kelderman to Bora-Hansgrohe“. VeloNews. Pocket Outdoor Media Inc. 7 септември 2020. Посетено на 8 септември 2020.
  3. 3,0 3,1 Браун, Грегор (23 декември 2014). „Вилко Келдерман ја скрши клучната коска при пад на тренинг“. Cycling Weekly. Time Inc. UK. Посетено на 4 јули 2015.
  4. „Почетна листа за Тур де Франс 2015“. Velo News. Архивирано од изворникот на 2015-06-29. Посетено на 2 јули 2015.
  5. Зеб, Вудпауер (4 јули 2015). „Тур де Франс: Денис до постави брзински рекорд за првата жолта маичка во Утрехт“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 4 јули 2015.

Надворешни врски

уреди