Дамјен Годен

француски велосипедист

Дамјен Годен (француски: Damien Gaudin; р. 20 август 1986) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континенталната екипа Тим ТоталЕнержи.[1]

Дамјен Годен
Годен на Европското велодромско првенство 2015
Лични податоци
Цело имеДамјен Годен
Роден20 август 1986.(1986-08-20)(37 г.)
Бопрео,  Франција
Висина1,90 м
Маса79 кг
Податоци за клубот
Мом. клубТим ТоталЕнержи
Дисциплинадрумски и велодромски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за хронометри и класици
Аматерски клубови
2006–2007 Вандеја У
Професионални клубови
2008–2013
2014–2016
2017
2018-
Буиг Телеком
Аг2р-Ла Мондијал
Арме де Тер
Директ Енержи
Последна промена
25 август 2018

Годен го напуштил Тим Јуропкар на крајот на сезоната 2013 и се приклучил на Аг2р-Ла Мондијал за сезоната 2014.[2] Бил вклучен во почетниот состав на екипата за Тур де Франс 2015[3] и освоил две награди за борбеност на Тур де Франс 2018.

Достигнувања уреди

2003
3. Национално велодромско првенство - поединечна потера под 19 години
3. Национално велодромско првенство - медисон под 19 години
2006
1.   Национално велодромско првенство - медисон (со Тибо Мас)
1.   Национално велодромско првенство - бодовна трка под 23 години
1.   Национално велодромско првенство - поединечна потера под 23 години
2007
1.   Национално велодромско првенство - поединечна потера под 23 години
1. Париз-Рубе под 23 години
2. Национално велодромско првенство - медисон (со Тибо Мас)
2. Национално велодромско првенство - екипна потера под 23 години
2008
1. Национално велодромско првенство - медисон со Себастјен Тиржо)
2009
1. Национално велодромско првенство - поединечна потера
2. Национално велодромско првенство - медисон со Жером Кузен)
2010
1. Национално велодромско првенство - поединечна потера
1. Национално велодромско првенство - медисон (со Беноа Денинк)
2013
1. Коле-По де Лоара
1. Пролог Париз-Ница
5. Париз-Рубе
2015
5. Краен пласман Четири дена Динкерк
2016
7. Краен пласман Четири дена Динкерк
2017
1. Тро-Бро Леон
1. Етапа 6 Тур де Норманди
1. Пролог Трка околу Луксембург
1. Пролог Волта а Португал
9. Краен пласман Тур ди Поату-Шарант
2018
1. Пролог Трка околу Луксембург
2. Тро-Бро Леон
3. Ле Самин
  Награда за борбеност на етапите 6 и 9 на Тур де Франс

Распоред на резултатите на големите трки уреди

Голема трка 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
  Џиро 136
  Тур 146 140
  Вуелта 139 132

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи уреди

  1. Бонами, Рафаел (1 септември 2017). „Direct Énergie: le point sur l'effectif 2018“ [Direct Énergie: Roster Update 2018]. Ouest-France (француски). Groupe Ouest-France. Посетено на 22 јануари 2018.
  2. „Тиржо и Годен потпиша со Аг2р-Ла Мондијал на три години“. Cyclingnews.com. Future plc. 28 август 2013. Посетено на 28 август 2013.
  3. „Почетна список на Тур де Франс 2015“. Velo News. Архивирано од изворникот на 2015-06-29. Посетено на 2 јули 2015.

Надворешни врски уреди