Џек Хејг (велосипедист)

австралиски велосипедист

Џек Хејг (англиски: Jack Haig; р. 6 септември 1993) — австралиски професионален друмски велосипедист, кој моментално вози за UCI World Tour екипата Тим БајкЕксчејнџ.[1]

Џек Хејг
Хејг на Тур де Бретања 2015
Лични податоци
Цело имеЏек Хејг
Роден6 септември 1993 (1993-09-06) (27 г.)
Бендиго, Австралија Австралија
Висина1,90 м
Маса67 кг
Податоци за клубот
Мом. клубТим БајкЕксчејнџ
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Аматерски клубови
2013

01.2014-03.2014
04.2014-12.2014
2015
Хуон Салмон-Џенесис Велт Адвајсерс
Аванти

Аванти Рејсинг

Џајко-АИС Академија
Професионални клубови
2016- Орика-БајкЕксчејнџ
Последна промена
25 јули 2020

КариераУреди

Го освоил пласманот за млад возач на Тур Даун Андер 2014.[2] Бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2016.[3]

Во август 2017 година ја освоил својата прва професионална победа кога ја освоил шестата етапа на Трката околу Полска 2017.[4]

Во мај 2018 година бил именуван во почетниот состав за Џиро д’Италија 2018.[5]

Во јули 2019 година бил вклучен во почетниот состав за Тур де Франс 2019.[6]

ДостигнувањаУреди

2012
Трка Брајт
1. Етапа 2
1. Етапа 3
2013
1.   Национално првенство во планински велосипедизам - кроскантри
1. Краен пласман Трка околу Тасманија
1. Етапа 1 (ТТТ)
2. Краен пласман Трка Тувумба
1. Етапа 3 (ТТТ)
2. Краен пласман Нејшанл Капитал Тур
3. Национално друмско првенство
3. Краен пласман Северозападна трка
1. Етапа 1 (ITT)
3. Краен пласман Трка Брајт
3. Трка Перт
2014
1. Краен пласман Трка Тувумба
1. Етапа 2
1. Етапа 3 (ТТТ)
1.   Пласман за млад возачи Тур Даун Андер
2. Краен пласман Трка Алзас
1.   Пласман за млад возач
3. Краен пласман Хералд Сан Тур
1. Пласман за млад возачи
3. Краен пласман Трка околу Кореја
4. ГП Каподарко
7. Гран Премио Спортиви ди Поџана
2015
2. Краен пласман Тур де л’Авенир
2. ГП Палио дел Речото
5. ГП ди Поџана
5. Краен пласман Тур Алзас
9. Краен пласман Џиро дела Вале д’Аоста
9. Хроно Шампеноа
2016
2. Краен пласман Трка околу Словенија
5. Краен пласман Хералд Сан Тур
2017
3. Краен пласман Трка околу Словенија
8. Краен пласман Трка околу Полска
1. Етапа 5
9. Џиро дел’Емилија
2018
3. Краен пласман Трка околу Јута
2019
3. Класик Бретања
3. Гран Премио Бруно Бегели
4. Краен пласман Париз-Ница
5. Краен пласман Велосипедска трка Чешка
1. Етапа 1 (TTT)
6. Краен пласман Вуелта а Андалусија
6. Џиро ди Ломбардија
7. Краен пласман Волта а ла Комунитат Валенсијана
2020
2. Краен пласман Вуелта а Андалусија
1. Етапа 4
2. Краен пласман Волта а ла Комунитат Валенсијана

Распоред на резултатите на големите тркиУреди

Голема трка 2016 2017 2018 2019
  Џиро 36
  Тур 38
  Вуелта 117 21 19

СО = се откажал; — = не учествувал

НаводиУреди

  1. „Wins from January to October: Mitchelton-Scott men confirm roster and goals for 2020“. Мичелтон-Скот. New Global Cycling Services. 11 December 2019. Посетено на 2 January 2020.
  2. „Jack Haig“. Посетено на 1 март 2015.
  3. „71st Vuelta a España“. ProCyclingStats. Посетено на 20 август 2016.
  4. „Peter Sagan drops out of Tour of Poland lead as Jack Haig takes his maiden pro win“. Cycling Weekly. Посетено на 2 август 2017.
  5. „2018: 101st Giro d'Italia: Start List“. ProCyclingStats. Посетено на 3 мај 2018.
  6. „2019: 106th Tour de France: Start List“. ProCyclingStats. Посетено на 1 July 2019.

Надворешни врскиУреди