Себастијан Енао

колумбиски велосипедист

Себастијан Енао Марин (шпански: Sebastián Henao Marin; р. 5 август 1993) — колумбиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Инеос Гренадиерс.[1] Тој е братучед на велосипедистот од Тим Скај Серхио Енао.

Себастијан Енао
Енао во 2013
Лични податоци
Цело имеСебастијан Енао Марин
Роден5 август 1993 (1993-08-05) (30 г.)
Рионегро,  Колумбија
Висина1,71 м
Маса57 кг
Податоци за клубот
Мом. клубИнеос Гренадиерс
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2012

2013
2014–
Гобернасион де Антиокија-Индепортес Антиокија
Колдепортес-Кларо
Тим Скај
Последна промена
29 јуни 2019

Достигнувања Уреди

2011
2. Краен пласман Вуелта дел Порвенир де Колумбија
1. Етапа 3
3. Краен пласман Вуелта де ла Јувентуд Колумбија
2012
4. Краен пласман Класика Сјудад де Хирардот
2. Краен пласман Класика Маринилја
2013
1. Краен пласман Класика де Фунза
1. Етапа 1
1. Пласман за млад возач Вуелта а Колумбија
3. Краен пласман Вуелта де ла Јувентуд Колумбија
2015
3. Краен пласман Тур де Лангкави
7. Јапонски куп
9. Тур де л’Авенир
2016
5. Краен пласман Сетимана интернационале ди Копи е Бартали
6. Краен пласман Арктичка трка на Норвешка
2018
8. Краен пласман Вуелта а Бургос

Распоред на резултатите на големите трки Уреди

Голема трка 2014 2015 2016 2017 2018 2019
  Џиро 22 41 17 33 24
  Тур
  Вуелта

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи Уреди

  1. „Со десет возачи се проширува Тим Скај“. Тим Скај. BSkyB. 23 декември 2013. Архивирано од изворникот на 2019-01-05. Посетено на 1 јануари 2014.

Надворешни врски Уреди