Париз-Ница 2018

76. издание на велосипедската трка Париз-Ница

Париз-Ница 2018 — 76. издание на велосипедската етапна трка Париз-Ница, која се одржала помеѓу 4 и 11 март како шести настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Париз-Ница 2018
Детали за трката
Издание76. Париз-Ница
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2018 2.UWT
Етапи8
Датуми4 – 11 март
Растојание1.198,9 км
ДржаваFRA Франција
ПоаѓалиштеШату
ОдредиштеНица
Екипи22
Возачи на почеток154
Возачи на крај78
Просечна брзина39,463 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникESP Марк Солер (Мовистар)
ВторопласиранGBR Сајмон Јејтс (Мичелтон-Скот)
ТретопласиранESP Горка Исагире (Бахреин-Мерида)
БодовенBEL Тим Веленс (Лото-Судал)
ПланинскиBEL Томас де Гент (Лото-Судал)
МладинскиESP Марк Солер (Мовистар)
ЕкипенBRN Бахреин-Мерида
◀20172019▶
Документација

Трката била освоена на последниот ден од возачот на Мовистар Тим, Марк Солер, од Шпанија. Ја започнал завршната етапа со 37 секунди зад предводникот на трката Сајмон Јејтс (Мичелтон-Скот) на шестото место во генералниот пласман, Солер нападнал на половина пат од етапата заедно со сонародникот Давид де ла Круз (Тим Скај); на двоецот им се приклучил Омар Фраиле (Астана) и тројката успеала да остане пред главната група како се приближувале во Ница. Бидејќи Де ла Круз и Фраиле се бореле за етапата, Солер завршил трет - добивајќи четири бонус секунди, плус трите освоени од средниот спринт - и со 35 секунди разлика во однос на Јејтс и останатите фаворити, успеал да ја земе победата за четири секунди пред Јејтс. Подиумот бил заокружен од возачот на Бахреин-Мерида, Горка Изагире, кој завршил пред неговиот брат и колега Јон Изагире поради бонус секундите на завршниот ден, 14 секунди зад Солер, кој исто така ја освоил белата маичка како најдобар млад возач.

Лото-Судал ги освоиле останатите две маички на трката; Тим Веленс ја освоил зелената маичка за бодовниот пласман, завршувајќи пет пати во првите десет, додека Томас де Гент го освоил планинскиот пласман. Со резултатите на браќата Изагире, Бахреин-Мерида го освоиле екипниот пласман.

Екипи уреди

Бидејќи Париз-Ница е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[3] Четири професионални континентални екипи биле поканети, со што била заокружена главната група од 22 екипи.[4]

Париз-Ница била прва трка за Групама-ФДЖ со оваа ознака, откако француската компанија за осигурување Групама потпишала договор за спонзорство со екипата.[5]

Екипи од Светската турнеја на UCI

Професионални континентални екипи

Рута уреди

Рутата за Париз-Ница 2018 била објавена на 9 јануари 2018 година.[6]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1  4 марШату – Медон
 
ридеста етапа
135  Арно Демар    Арно Демар  
2  5 марОрсонвил – Вјерзон
 
рамна етапа
187,5  Дилан Груневеген    Арно Демар  
3  6 марБурж – Шател-Гијон
 
ридеста етапа
210  Џонатан Ивер    Луис Леон Санчес  
4  7 марФујуз – Сент Етјен
 
индивидуален хронометар
18,4  Ваут Пулс    Луис Леон Санчес  
5  8 марСалон де Прованс – Систерон
 
среднопланинска етапа
165  Жером Кузен    Луис Леон Санчес  
6  9 марСистерон – Ванс
 
среднопланинска етапа
198  Руди Молар    Луис Леон Санчес  
7  10 марНица – Валдеблор
 
планинска етапа
175  Сајмон Јејтс    Сајмон Јејтс  
8  11 марНицаНица
 
среднопланинска етапа
110  Давид де ла Крус    Марк Солер  

Етапи уреди

Етапа 1 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Арно Демар Групама-ФДЖ3ч 07' 39
2.   Горка Исагире Бахреин-Мерида+ 0
3.   Кристоф Лапорт Кофидис+ 0
4.   Тим Веленс Лото-Судал+ 0
5.   Мике Тенисен Тим ДСМ+ 0
6.   Жилијан Алафилип Квик-Степ Флорс+ 0
7.   Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 2
8.   Дилан Тенс БМЦ Рејсинг Тим+ 2
9.   Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 2
10.   Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 2
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Арно Демар   Групама-ФДЖ3ч 07' 29
2.   Горка Исагире Бахреин-Мерида+ 4
3.   Кристоф Лапорт Кофидис+ 6
4.   Тим Веленс Лото-Судал+ 10
5.   Мике Тенисен Тим ДСМ+ 10
6.   Жилијан Алафилип Квик-Степ Флорс+ 10
7.   Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 12
8.   Дилан Тенс БМЦ Рејсинг Тим+ 12
9.   Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 12
10.   Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 12


Етапа 2 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Дилан Груневеген Лото НЛ-Џамбо4ч 51' 31
2.   Елија Вивијани Квик-Степ Флорс+ 0
3.   Андре Грајпел Лото-Судал+ 0
4.   Фил Баухаус Тим ДСМ+ 0
5.   Арно Демар   Групама-ФДЖ+ 0
6.   Мике Тенисен Тим ДСМ+ 0
7.   Александер Кристоф ОАЕ Емирати+ 0
8.   Жан Пјер Друкер БМЦ Рејсинг Тим+ 0
9.   Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 0
10.   Иван Гарсија Бахреин-Мерида+ 0
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Арно Демар   Групама-ФДЖ7ч 58' 57
2.   Горка Исагире Бахреин-Мерида+ 7
3.   Кристоф Лапорт Кофидис+ 8
4.   Жилијан Алафилип Квик-Степ Флорс+ 10
5.   Мике Тенисен Тим ДСМ+ 13
6.   Тим Веленс Лото-Судал+ 13
7.   Тони Галопен АГ2Р Ла Мондијал+ 15
8.   Естебан Чавес Мичелтон-Скот+ 15
9.   Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 15
10.   Хајнрих Хауслер Бахреин-Мерида+ 15


Етапа 3 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Џонатан Ивер Директ Енержи5ч 22' 49
2.   Луис Леон Санчес Астана+ 1
3.   Rémy Di Gregorio Делко+ 1
4.   Арно Демар   Групама-ФДЖ+ 38
5.   Мике Тенисен Тим ДСМ+ 38
6.   Андре Грајпел Лото-Судал+ 38
7.   Магнус Корт Астана+ 38
8.   Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 38
9.   Жилијан Алафилип Квик-Степ Флорс+ 38
10.   Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 38
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Луис Леон Санчес  Астана13ч 21' 56
2.   Арно Демар  Групама-ФДЖ+ 28
3.   Горка Исагире Бахреин-Мерида+ 35
4.   Жилијан Алафилип Квик-Степ Флорс+ 38
5.   Мике Тенисен Тим ДСМ+ 41
6.   Тим Веленс Лото-Судал+ 41
7.   Роман Кројцигер Мичелтон-Скот+ 41
8.   Хајнрих Хауслер Бахреин-Мерида+ 43
9.   Феликс Гросшартнер  Бора-Хансгрое+ 43
10.   Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 43


Етапа 4 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Ваут Пулс Тим Скај25' 33
2.   Марк Солер Мовистар+ 11
3.   Жилијан Алафилип Квик-Степ Флорс+ 16
4.   Феликс Гросшартнер  Бора-Хансгрое+ 20
5.   Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 27
6.   Горка Исагире Бахреин-Мерида+ 27
7.   Луис Леон Санчес  Астана+ 28
8.   Тим Веленс Лото-Судал+ 29
9.   Серхио Енао Тим Скај+ 33
10.   Естебан Чавес Мичелтон-Скот+ 33
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Луис Леон Санчес  Астана13ч 47' 57
2.   Ваут Пулс Тим Скај+ 15
3.   Жилијан Алафилип Квик-Степ Флорс+ 26
4.   Марк Солер  Мовистар+ 26
5.   Горка Исагире Бахреин-Мерида+ 34
6.   Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 35
7.   Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 42
8.   Тим Веленс Лото-Судал+ 42
9.   Серхио Енао Тим Скај+ 48
10.   Естебан Чавес Мичелтон-Скот+ 48


Етапа 5 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Жером Кузен Директ Енержи3ч 57' 25
2.   Нилс Полит Катјуша-Алпесин+ 2
3.   Андре Грајпел Лото-Судал+ 4
4.   Магнус Корт Астана+ 4
5.   Александер Кристоф ОАЕ Емирати+ 4
6.   Кристоф Лапорт Кофидис+ 4
7.   Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 4
8.   Мике Тенисен Тим ДСМ+ 4
9.   Мати Брешел ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 4
10.   Кун де Корт Трек-Сегафредо+ 4
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Луис Леон Санчес  Астана17ч 45' 26
2.   Ваут Пулс Тим Скај+ 15
3.   Жилијан Алафилип Квик-Степ Флорс+ 26
4.   Марк Солер  Мовистар+ 26
5.   Горка Исагире Бахреин-Мерида+ 34
6.   Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 35
7.   Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 42
8.   Тим Веленс Лото-Судал+ 42
9.   Серхио Енао Тим Скај+ 48
10.   Естебан Чавес Мичелтон-Скот+ 48


Етапа 6 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Руди Молар Групама-ФДЖ4ч 40' 05
2.   Тим Веленс Лото-Судал+ 2
3.   Жилијан Алафилип Квик-Степ Флорс+ 2
4.   Луис Леон Санчес  Астана+ 2
5.   Сам Омен Тим ДСМ+ 2
6.   Дилан Тенс БМЦ Рејсинг Тим+ 2
7.   Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 2
8.   Естебан Чавес Мичелтон-Скот+ 2
9.   Горка Исагире Бахреин-Мерида+ 2
10.   Серхио Енао Тим Скај+ 2
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Луис Леон Санчес  Астана22ч 25' 33
2.   Жилијан Алафилип Квик-Степ Флорс+ 22
3.   Марк Солер  Мовистар+ 26
4.   Горка Исагире Бахреин-Мерида+ 34
5.   Тим Веленс Лото-Судал+ 35
6.   Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 42
7.   Сајмон Јејтс Мичелтон-Скот+ 45
8.   Серхио Енао Тим Скај+ 46
9.   Естебан Чавес Мичелтон-Скот+ 48
10.   Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 54


Етапа 7 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Сајмон Јејтс Мичелтон-Скот5ч 02' 54
2.   Дилан Тенс БМЦ Рејсинг Тим+ 8
3.   Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 8
4.   Горка Исагире Бахреин-Мерида+ 13
5.   Тим Веленс Лото-Судал+ 13
6.   Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 20
7.   Серхио Енао Тим Скај+ 46
8.   Марк Солер  Мовистар+ 46
9.   Јакоб Фуглсанг Астана+ 48
10.   Сам Омен Тим ДСМ+ 54
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Сајмон Јејтс  Мичелтон-Скот27ч 29' 02
2.   Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 11
3.   Горка Исагире Бахреин-Мерида+ 12
4.   Тим Веленс  Лото-Судал+ 13
5.   Дилан Тенс БМЦ Рејсинг Тим+ 27
6.   Марк Солер  Мовистар+ 37
7.   Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 39
8.   Серхио Енао Тим Скај+ 57
9.   Жилијан Алафилип Квик-Степ Флорс+ 1' 48
10.   Алекси Вијермоз АГ2Р Ла Мондијал+ 1' 49


Етапа 8 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Давид де ла Крус Тим Скај2ч 53' 06
2.   Омар Фраиле Астана+ 0
3.   Марк Солер  Мовистар+ 3
4.   Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 38
5.   Тим Веленс  Лото-Судал+ 38
6.   Сајмон Јејтс  Мичелтон-Скот+ 38
7.   Дилан Тенс БМЦ Рејсинг Тим+ 38
8.   Ричард Карапас Мовистар+ 38
9.   Горка Исагире Бахреин-Мерида+ 38
10.   Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 38

Завршен пласман уреди

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Марк Солер   Мовистар30ч 22' 41
2.   Сајмон Јејтс Мичелтон-Скот+ 4
3.   Горка Исагире Бахреин-Мерида+ 14
4.   Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 16
5.   Тим Веленс  Лото-Судал+ 16
6.   Дилан Тенс БМЦ Рејсинг Тим+ 32
7.   Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 44
8.   Алекси Вијермоз АГ2Р Ла Мондијал+ 1' 54
9.   Давид де ла Крус Тим Скај+ 2' 15
10.   Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 2' 35
Извор: ProCyclingStats


Поредок уреди

На Париз-Ница 2018 постоеле четири различни маички. За генералниот пласман, пресметуван преку додавање на завршните времиња на секој велосипедист на крајот на секоја етапа. Постоеле временски бонуси за првите тројца на друмските етапи: етапниот победник добивал десет секунди, додека второпласираниот и третопласираниот добивале шест односно четири секунди, соодветно. Временски бонуси добивале и првите тројца возачи на средниве спринтови — три секунди за победникот на спринтот, две секунди за вториот и една секунда за третиот возач. Предводникот на генералниот пласман ја добивал жолтата маичка.[7] Овој пласман бил сметан за најважен на Париз-Ница 2018 и победникот на пласманот бил сметан за победник на трката.

Бодови за етапна победа
Место 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Добиени бодови 15 12 9 7 6 5 4 3 2 1

Дополнително, постоел бодовен пласман, каде била доделувана зелената маичка. Во бодовниот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку завршеле во првите десет на етапите. За разлика од бодовниот пласман на Тур де Франс, видот на етапата немало влијание на бодовите кои се добивале  – секоја етапа имало подеднаков број на достапни бодови во ист сооднос. Исто така, бодови можеле да се добијат и на средниве спринтови; три бода доколку за првиот кој ќе ја помине линијата, два бода за вториот и еден за третиот.[7]

Бодови за планинскиот пласман
Место 1 2 3 4 5 6 7
Бодови за категорија 1 10 8 6 4 3 2 1
Бодови за категорија 2 7 5 3 2 1 0
Бодови за категорија 3 4 2 1 0

Имало и планински пласман, а предводникот во пласманот ја добивал белата маичка со црвени точки. Во планинскиот пласман, бодовите биле добивани доколку се стигне на врвот на искачувањето пред другите велосипедисти. Секое искачување било категоризирано со прва, втора или трета категорија, а бодовите биле сразмерно делени. На искачувањата од прва категорија, седум возачи освојувале бодови; на искачувањата од втора категорија пет возачи, а на искачувањата од трета категорија само тројца возачи освојувале бодови.[7]

Четвртата маичка го претставувала пласманот за млад возач, обележена со белата маичка. Пласманот се пресметувал на ист начин како генералниот пласман, но учествувале само возачи родени на или по 1 јануари 1993 година.[7]

Постоел и екипен пласман, во кој времињата биле додавани времињата на тројцата најдобри велосипедисти по екипа на секоја етапа; водечка екипа на крајот на трката била онаа со најмало вкупно време.[7]

Етапа Победник Генерален пласман
 
Бодовен пласман
 
Планински пласман
 
Пласман за млад возач
 
Екипен пласман
1 Арно Демар Арно Демар Арно Демар Пјер Лик Перишон Феликс Гросшартнер Бахреин-Мерида
2 Дилан Груневеген Марк Солер
3 Џонатан Ивер Луис Леон Санчес Феликс Гросшартнер
4 Ваут Пулс Марк Солер Тим Скај
5 Жером Кузен Жером Кузен
6 Руди Молар Фабјен Греје Мичелтон-Скот
7 Сајмон Јејтс Сајмон Јејтс Тим Веленс Томас де Гент
8 Давид де ла Круз Марк Солер Бахреин-Мерида
На крај Марк Солер[8] Тим Веленс[9] Томас де Гент[10] Марк Солер[11] Бахреин-Мерида[12]

Наводи уреди

 1. „Tour Down Under 2018“. Архивирано од изворникот на 2018-01-11. Посетено на 19 ноември 2017.
 2. „Stage guide“. Cyclingnews.com. Посетено на 19 ноември 2017.
 3. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 4. Робертшо, Хенри (8 јануари 2018). „Race organisers reveal wildcard team selections for 2018 Tour de France“. Cycling Weekly. Time Inc. UK. Посетено на 2 март 2018.
 5. Робертшо, Хенри (31 јануари 2018). „Groupama-FDJ reveal new kit for 2018 season“. Cycling Weekly. Time Inc. UK. Посетено на 2 март 2018.
 6. „2018 Paris-Nice route includes 18km TT and intense finale“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 9 јануари 2018. Посетено на 2 март 2018.
 7. 7,0 7,1 7,2 7,3 7,4 „2018 Paris–Nice: Regulations“ (Portable Document Format). Париз-Ница. Amaury Sport Organisation. Посетено на 2 март 2018.
 8. „Classement général étape 8“ [Stage 8 General Classification]. Tissot Timing (француски). Swiss Timing Ltd. 11 март 2018. Посетено на 11 март 2018.
 9. „Classement par points 8“ [Points Classification 8]. Tissot Timing (француски). Swiss Timing Ltd. 11 март 2018. Посетено на 11 март 2018.
 10. „Classement du meilleur grimpeur 8“ [Best Climber Classification 8]. Tissot Timing (француски). Swiss Timing Ltd. 11 март 2018. Посетено на 11 март 2018.
 11. „Classement des jeunes 8“ [Youth Classification 8]. Tissot Timing (француски). Swiss Timing Ltd. 11 март 2018. Посетено на 11 март 2018.
 12. „Classement par équipes 8“ [Teams Classification 8]. Tissot Timing (француски). Swiss Timing Ltd. 11 март 2018. Посетено на 11 март 2018.

Надворешни врски уреди