Феликс Гросшартнер

австриски велосипедист

Феликс Гросшартнер (германски: Felix Großschartner; р. 23 декември 1993) — австриски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Бора-Хансгрое.[1]

Феликс Гросшартнер
Гросшартнер во 2019 година
Лични податоци
Цело имеФеликс Гросшартнер
Роден23 декември 1993(1993-12-23)(30 г.)
Велс,  Австрија
Висина1,84 м
Маса64 кг
Податоци за клубот
Мом. клубБора-Хансгрое
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Аматерски клубови
2011 Горна Австрија
Професионални клубови
2012–2015
2015
2016–2017
2018-
РК Арбе-Велс-Гурметфајн
Тинкоф-Саксо (стажант)
ЦЦЦ-Спранди-Полковице
Бора-Хансгрое
Значајни победи
Етапни трки
Трка околу Турција (2019)

Еднодневни трки и класици

Национално друмско првенство (2022)
Национално хронометарско првенство (2022)
Последна промена
1 ноември 2022

Кариера уреди

Гросшартнер станал професионалец во 2012 година со екипата РК Арбе-Велс-Гурметфајн. Во 2016 година станал дел од професионалната континентална екипа ЦЦЦ-Спранди-Полковице. Со оваа екипа настапил на неговата прва голема трка: Џиро д’Италија 2017.[2]

Бора-Хансгрое (2018-денес) уреди

Во септември 2017 година, Гросшартнер потпишал договор да вози за екипата Бора-Хансгрое во сезоната 2018.[3] Во април 2019 година, Гросшартнер ја освоил својата прва етапна трка на Трката околу Турција, освојувајќи ја етапата која завршила на скијачки центар јужно од Картепе.[4][5] Во август 2019 година бил вклучен во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2019.[6] Во август 2020 година бил вклучен во почетниот состав за Тур де Франс.[7] Го постигнал својот најдобар резултат на некоја голема трка подоцна во сезоната, завршувајќи на деветтото место во генералниот пласман на Вуелта а Еспања.[8] Повторно бил избран од Бора-Хансгрое како нивен главен фаворит за генералниот пласман за Вуелта а Еспања 2021 и завршил на десеттото место во генералниот пласман.[9]

Во 2022 година, Гросшартнер ги освоил своите први национални првенства, освојувајќи ги обете дисциплини друмската трка и хронометарот.[10]

Достигнувања уреди

2012
1. Етапа 1 (TTT) Трка Секлерланд
2013
10. Краен пласман Сиркуит де Арден
10. Краен пласман Мировна трка под 23 години
2014
3. Истарски пролетен трофеј
5. Трофео Банка Пополаре ди Виченца
2015
1. Трофео Банка Пополаре ди Виченца
1.   Планински пласман Трка околу Австрија
3. Национално друмско првенство под 23 години
4. Рајфајзен гран при
5. Краен пласман Трка околу Горна Австрија
7. Џиро дел Белведере
8. Краен пласман Алп Изер Тур
8. Краен пласман Џиро дела Реџоне Фриули Венеција Џулија
1. Етапа 2
9. Краен пласман Истарски пролетен трофеј
10. ГП Изола
2016
4. Краен пласман Трка околу Хрватска
7. Краен пласман Трка околу Чешка
2017
3. Краен пласман Трка околу Австрија
4. Краен пласман Трка околу Хрватска
10. Краен пласман Трка околу Чешка
2018
Национални првенства
2. Друмска трка
3. Хронометар
2. Краен пласман Трка околу Гуангси
7. Кантон Аргау
9. Краен пласман Волта ао Алгарве
10. Краен пласман Париз-Ница
10. Трофео Сера де Трамунтана
2019
1.   Краен пласман Трка околу Турција
1. Етапа 5
4. Краен пласман Тур де Романди
4. Краен пласман Трка околу Чешка
5. Краен пласман Трка околу Гуангси
5. Краен пласман Вуелта а Сан Хуан
8. Краен пласман Трка околу Калифорнија
2020
1. Етапа 1 Вуелта а Бургос
9. Краен пласман Вуелта а Еспања
9. Краен пласман Париз-Ница
2021
1. Етапа 5 Трка на Алпите
4. Краен пласман Сетимана Чиклистика Италијана
10. Краен пласман Вуелта а Еспања
2022
Национални друмски првенства
1.   Друмска трка
1.   Хронометар
7. Краен пласман Тур де Свис

Распоред на резултати уреди

Распоред на резултатите на големите трки
Голема трка 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022
  Џиро 78 27 42
  Тур 63 53
  Вуелта 36 9 10
Распоред на резултати на поголемите етапни трки
Етапна трка 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022
  Париз-Ница 10 12 9 73 СО
  Тирено-Адријатико не настапил во текот на својата кариера
  Волта а Каталуња 92 18 НСО
  Трка околу Баскија 46 СО
  Тур де Романди 4 28
  Критериум ди Дофине 53 61
  Тур де Свис 28 СО НСО 7

СО = се откажал; — = не учествувал; НСО = не се одржал

Наводи уреди

  1. „Bora - Hansgrohe“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 1 January 2021. Посетено на 1 January 2021.
  2. „2017: 100th Giro d'Italia: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 2 May 2017.
  3. „BORA - hansgrohe closes 2018 roster with the signing of Felix Großschartner“. Бора-Хансгрое. Denk Pro Cycling GmbH & Co. KG. 27 September 2017. Архивирано од изворникот на 2022-01-23. Посетено на 23 January 2022.
  4. Long, Jonny (20 April 2019). „Felix Grossschartner claims stage five victory and overall lead in Tour of Turkey 2019“. Cycling Weekly. TI Media. Посетено на 23 January 2022.
  5. Long, Jonny (21 April 2019). „Caleb Ewan wins Tour of Turkey stage six as Grossschartner claims overall victory“. Cycling Weekly. TI Media. Посетено на 23 January 2022.
  6. „2019: 74th La Vuelta ciclista a España“. ProCyclingStats. Посетено на 23 август 2019.
  7. „107th Tour de France: Start List“. ProCyclingStats. Посетено на 27 August 2020.
  8. Bonville-Ginn, Tim (9 November 2020). „Vuelta a España standings: Final results from the 2020 race“. Cycling Weekly. Future plc. Посетено на 23 January 2022.
  9. Fletcher, Patrick (5 September 2021). „Primoz Roglic wins the Vuelta a España“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 23 January 2022.
  10. „Felix Großschartner und Christina Schweinberger fixieren Double mit Straßenerfolgen“ [Felix Großschartner and Christina Schweinberger fix double with road successes]. RadsportVerband.at (German). Австриска велосипедска федерација. 26 June 2022. Посетено на 26 June 2022.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врски уреди