2 век п.н.е.

(Пренасочено од II век п.н.е)
< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
Источната хемисфера на почетокот од 2 век п.н.е.
Источната хемисфера на крајот од 2 век п.н.е.

2 век пред нашата ера (п.н.е.) започнал на 1 јануари 200 год. п.н.е. и завршил на 31 декември 101 год. п.н.е.

Овој период се смета за дел од класичната антика, иако за разни региони тој се именува со разни термини. Тој исто така се смета за крај на Аксијското доба.[1] Во контекст на источниот Медитеран, овој период се нарекува Хеленистички период.

Брзо по победите во Втората Пунска војна, Римската република продолжила со ширење на своите територии во околните региони. Таа ја анектирала Грција и го освоила северниот брег на Африка по победата и потполното разорување на Картагина во Третата Пунска војна.[2] Влијанието на Рим се почувствувало и на Блискиот Исток каде ослабнатите Хеленистичките држави, како на пример Селевкидската империја, биле принудени да склучуваат мировни договори под римски услови за да избегнат конфронтација со новите господари од западниот Медитеран. Крајот на овој век бил обележан со реформите во римската војска, која од армија регрутирана од римскиот народ станала армија на професионални, доброволни воени единици. Реформите биле под водство на истакнатиот генерал и државник Гај Мариј (Мариевски реформи).[2]

Во Јужна Азија, Мауријското царство во Индија пропаднало кога нивниот последен император, Брихадната, бил убиен од Мауријанскиот генерал Пушјамитра Шунга кој потоа ја основал династијата Шунга.

Во Источна Азија, Кина го достигнала врвот со владеењето на династијата Хан.[3] Ханската империја ги проширила своите граници од Кореа на исток до Виетнам на југ, а на запад сé до границите на денешниот Казахстан. Исто така, во овој век Кина го испратила својот истражувач Џан Циен да ги истражи териториите на запад од Кина и да склопи сојуз со централноазискиот народ Јуеџи за борба против номадите од Хунну.[4]

НастаниУреди

 
Биста на Антиох IV

190-ти п.н.е.Уреди

 
Мурал од гробницата на Лиу Ву, чија држава била во центарот на Бунтот на седумтте држави

180-ти п.н.е.Уреди

 
Кована пара со ликот на Менандер I, индо-грчки крал на Пунџаб

170-ти п.н.е.Уреди

 
Биста на Клеопатра II или III

160-ти п.н.е.Уреди

 
Традиционален портрет на императорот Ву од Хан во древна кинеска книга

150-ти п.н.е.Уреди

 
Посидиниј, грчки астроном, географ, филозоф и историчар

140-ти п.н.е.Уреди

130-ти п.н.е.Уреди

120-ти п.н.е.Уреди

110-ти п.н.е.Уреди

100-ти п.н.е.Уреди

ЛичностиУреди

 
Катон Постариот
 
Кована пара со ликот на Антиох III

ЛитератураУреди

 
Тит Макциј Плаут

Наука и филозофијаУреди

 
Хипарх, грчки математичар и астроном

ОткритијаУреди

 
Екваторијален прстен на Хипарх
 • Кинезите за првпат во историјата направиле хартија.
 • Бил воспоставен Патот на свилата меѓу Европа и Азија.
 • Хипарх, изумителот на тригонометријата, ја пресметал прецесијата на месечината и сонцето и го создал првиот разбирлив ѕвезден каталог.
 • Според преданието, Лиу Ан го пронашол тофуто.
 • За првпат бил употребен како градежен материјал римскиот бетон.
 • Грчкиот историчар Полибиј опишал систем за испраќање на сигнали за брза комуникација на големи растојанија.
 • Најрано откриен модел на земјоделска справа за веење е насликана во гробница од времето на Хан династијата.

НаводиУреди

 1. Meister, Chad (2009). Introducing Philosophy of Religion. Abingdon: Routledge. p. 10. ISBN 0-203-88002-1.
 2. 2,0 2,1 Dušanić, Slobodan (1983). Stari svet. Beograd: Narodna knjiga, Vuk Karadzic, Rad. pp. 180–202.
 3. Dušanić, Slobodan (1983). Stari svet. Beograd: Narodna knjiga, Vuk Karadzic, Rad. pp. 307–315.
 4. Loewe, Michael (2000). "Zhang Qian 張騫". A Biographical Dictionary of the Qin, Former Han, and Xin Periods (220 BC – AD 24). Leiden: Brill. ISBN 90-04-10364-3.