< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

129 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 129. година пред новата ера, 129. од првиот милениум п.н.е., 29. од 2 век п.н.е. и последна од 120-тите п.н.е.

130 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар130 п.н.е.
CXXIX п.н.е.
Ab urbe condita624
Староегипетска ераXXXIII династија, 194
- ФараонПтоломеј VIII Фискон, 16
Старогрчка ера162.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4621
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−722
Берберски календар821
Будистички календар415
Бурмански календар−767
Византиски календар5379–5380
Кинески календар庚戌(мет. куче)
2567 или 2507
    — до —
辛亥年 (мет. свиња)
2568 или 2508
Коптски календар−413 – −412
Етиопски календар−137 – −136
Еврејски календар3631–3632
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−73 – −72
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2971–2972
Холоценски календар9871
Ирански календар751 п.п. – 750 п.п.
Исламски календар774 п.х. – 773 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2204
Мингуо-календар2041 пред Р. Кина
民前2041年
Нанакшахи−1597
Селевкидски календар182/183 г.г.
Тајландски сончев календар413–414
Тибетски календар阳金狗年
(машко железо-куче)
−3 или −384 или −1156
    — до —
阴金猪年
(женско железо-свиња)
−2 или −383 или −1155

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5379 и 5380 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4621 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3631 и 3632 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 624.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 129 година се протега во 2507 и 2508, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2567 и 2568 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 414. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 773 и 772 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...