< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

107 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 107. година пред новата ера, 107. од првиот милениум п.н.е., 7. од 2 век п.н.е. и осма од 100-тите п.н.е.

108 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар108 п.н.е.
CVII п.н.е.
Ab urbe condita646
Староегипетска ераXXXIII династија, 216
- ФараонПтоломеј IX Сотер, 9
Старогрчка ера168. олимпијада (победник
Асирски календар4643
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−700
Берберски календар843
Будистички календар437
Бурмански календар−745
Византиски календар5401–5402
Кинески календар壬申(вод. мајмун)
2589 или 2529
    — до —
癸酉年 (вод. петел)
2590 или 2530
Коптски календар−391 – −390
Етиопски календар−115 – −114
Еврејски календар3653–3654
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−51 – −50
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2993–2994
Холоценски календар9893
Ирански календар729 п.п. – 728 п.п.
Исламски календар751 п.х. – 750 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2226
Мингуо-календар2019 пред Р. Кина
民前2019年
Нанакшахи−1575
Селевкидски календар204/205 г.г.
Тајландски сончев календар435–436
Тибетски календар阳水猴年
(машка вода-мајмун)
19 или −362 или −1134
    — до —
阴水鸡年
(женска вода-петел)
20 или −361 или −1133

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5401 и 5402 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4643 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3653 и 3654 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 646.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 107 година се протега во 2529 и 2530, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2589 и 2590 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 436. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 750 и 749 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...