< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

189 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 189. година пред новата ера, 189. од првиот милениум п.н.е., 89. од 2 век п.н.е. и последна од 180-тите п.н.е.

190 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар190 п.н.е.
CLXXXIX п.н.е.
Ab urbe condita564
Староегипетска ераXXXIII династија, 134
- ФараонПтоломеј V Епифан, 14
Старогрчка ера147.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4561
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−782
Берберски календар761
Будистички календар355
Бурмански календар−827
Византиски календар5319–5320
Кинески календар庚戌(мет. куче)
2507 или 2447
    — до —
辛亥年 (мет. свиња)
2508 или 2448
Коптски календар−473 – −472
Етиопски календар−197 – −196
Еврејски календар3571–3572
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−133 – −132
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2911–2912
Холоценски календар9811
Ирански календар811 п.п. – 810 п.п.
Исламски календар836 п.х. – 835 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2144
Мингуо-календар2101 пред Р. Кина
民前2101年
Нанакшахи−1657
Селевкидски календар122/123 г.г.
Тајландски сончев календар353–354
Тибетски календар阳金狗年
(машко железо-куче)
−63 или −444 или −1216
    — до —
阴金猪年
(женско железо-свиња)
−62 или −443 или −1215

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5319 и 5320 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4561 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3571 и 3572 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 564.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 189 година се протега во 2447 и 2448, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2507 и 2508 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 354. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 835 и 834 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...