< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

155 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 155. година пред новата ера, 155. од првиот милениум п.н.е., 55. од 2 век п.н.е. и шеста од 150-тите п.н.е.

156 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар156 п.н.е.
CLV п.н.е.
Ab urbe condita598
Староегипетска ераXXXIII династија, 168
- ФараонПтоломеј VI Филометор, 25
Старогрчка ера156. олимпијада (победник
Асирски календар4595
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−748
Берберски календар795
Будистички календар389
Бурмански календар−793
Византиски календар5353–5354
Кинески календар甲申(дрв. мајмун)
2541 или 2481
    — до —
乙酉年 (дрв. петел)
2542 или 2482
Коптски календар−439 – −438
Етиопски календар−163 – −162
Еврејски календар3605–3606
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−99 – −98
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2945–2946
Холоценски календар9845
Ирански календар777 п.п. – 776 п.п.
Исламски календар801 п.х. – 800 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2178
Мингуо-календар2067 пред Р. Кина
民前2067年
Нанакшахи−1623
Селевкидски календар156/157 г.г.
Тајландски сончев календар387–388
Тибетски календар阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
−29 или −410 или −1182
    — до —
阴木鸡年
(женско дрво-петел)
−28 или −409 или −1181

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5353 и 5354 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4595 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3605 и 3606 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 598.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 155 година се протега во 2481 и 2482, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2541 и 2542 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 388. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 800 и 799 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...