< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

179 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 179. година пред новата ера, 179. од првиот милениум п.н.е., 79. од 2 век п.н.е. и последна од 170-тите п.н.е.

180 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар180 п.н.е.
CLXXIX п.н.е.
Ab urbe condita574
Староегипетска ераXXXIII династија, 144
- ФараонПтоломеј VI Филометор, 1
Старогрчка ера150. олимпијада (победник
Асирски календар4571
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−772
Берберски календар771
Будистички календар365
Бурмански календар−817
Византиски календар5329–5330
Кинески календар庚申(мет. мајмун)
2517 или 2457
    — до —
辛酉年 (мет. петел)
2518 или 2458
Коптски календар−463 – −462
Етиопски календар−187 – −186
Еврејски календар3581–3582
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−123 – −122
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2921–2922
Холоценски календар9821
Ирански календар801 п.п. – 800 п.п.
Исламски календар826 п.х. – 825 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2154
Мингуо-календар2091 пред Р. Кина
民前2091年
Нанакшахи−1647
Селевкидски календар132/133 г.г.
Тајландски сончев календар363–364
Тибетски календар阳金猴年
(машко железо-мајмун)
−53 или −434 или −1206
    — до —
阴金鸡年
(женско железо-петел)
−52 или −433 или −1205

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5329 и 5330 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4571 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3581 и 3582 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 574.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 179 година се протега во 2457 и 2458, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2517 и 2518 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 364. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 825 и 824 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди