< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

174 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 174. година пред новата ера, 174. од првиот милениум п.н.е., 74. од 2 век п.н.е. и петта од 170-тите п.н.е.

175 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар175 п.н.е.
CLXXIV п.н.е.
Ab urbe condita579
Староегипетска ераXXXIII династија, 149
- ФараонПтоломеј VI Филометор, 6
Старогрчка ера1511.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4576
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−767
Берберски календар776
Будистички календар370
Бурмански календар−812
Византиски календар5334–5335
Кинески календар乙丑(дрв. вол)
2522 или 2462
    — до —
丙寅年 (огн. тигар)
2523 или 2463
Коптски календар−458 – −457
Етиопски календар−182 – −181
Еврејски календар3586–3587
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−118 – −117
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2926–2927
Холоценски календар9826
Ирански календар796 п.п. – 795 п.п.
Исламски календар820 п.х. – 819 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2159
Мингуо-календар2086 пред Р. Кина
民前2086年
Нанакшахи−1642
Селевкидски календар137/138 г.г.
Тајландски сончев календар368–369
Тибетски календар阴木牛年
(женско дрво-вол)
−48 или −429 или −1201
    — до —
阳火虎年
(машки оган-тигар)
−47 или −428 или −1200

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5334 и 5335 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4576 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3586 и 3587 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 579.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 174 година се протега во 2462 и 2463, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2522 и 2523 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 369. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 819 и 818 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...