< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

197 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 197. година пред новата ера, 197. од првиот милениум п.н.е., 97. од 2 век п.н.е. и осма од 190-тите п.н.е.

198 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар198 п.н.е.
CXCVII п.н.е.
Ab urbe condita556
Староегипетска ераXXXIII династија, 126
- ФараонПтоломеј V Епифан, 6
Старогрчка ера145.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4553
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−790
Берберски календар753
Будистички календар347
Бурмански календар−835
Византиски календар5311–5312
Кинески календар壬寅(вод. тигар)
2499 или 2439
    — до —
癸卯年 (вод. зајак)
2500 или 2440
Коптски календар−481 – −480
Етиопски календар−205 – −204
Еврејски календар3563–3564
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−141 – −140
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2903–2904
Холоценски календар9803
Ирански календар819 п.п. – 818 п.п.
Исламски календар844 п.х. – 843 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2136
Мингуо-календар2109 пред Р. Кина
民前2109年
Нанакшахи−1665
Селевкидски календар114/115 г.г.
Тајландски сончев календар345–346
Тибетски календар阳水虎年
(машка вода-тигар)
−71 или −452 или −1224
    — до —
阴水兔年
(женска вода-зајак)
−70 или −451 или −1223

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5311 и 5312 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4553 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3563 и 3564 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 556.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 197 година се протега во 2439 и 2440, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2499 и 2500 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 346. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 843 и 842 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...