< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

131 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 131. година пред новата ера, 131. од првиот милениум п.н.е., 31. од 2 век п.н.е. и втора од 130-тите п.н.е.

132 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар132 п.н.е.
CXXXI п.н.е.
Ab urbe condita622
Староегипетска ераXXXIII династија, 192
- ФараонПтоломеј VIII Фискон, 14
Старогрчка ера162. олимпијада (победник
Асирски календар4619
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−724
Берберски календар819
Будистички календар413
Бурмански календар−769
Византиски календар5377–5378
Кинески календар戊申(зем. мајмун)
2565 или 2505
    — до —
己酉年 (зем. петел)
2566 или 2506
Коптски календар−415 – −414
Етиопски календар−139 – −138
Еврејски календар3629–3630
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−75 – −74
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2969–2970
Холоценски календар9869
Ирански календар753 п.п. – 752 п.п.
Исламски календар776 п.х. – 775 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2202
Мингуо-календар2043 пред Р. Кина
民前2043年
Нанакшахи−1599
Селевкидски календар180/181 г.г.
Тајландски сончев календар411–412
Тибетски календар阳土猴年
(машка земја-мајмун)
−5 или −386 или −1158
    — до —
阴土鸡年
(женска земја-петел)
−4 или −385 или −1157

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5377 и 5378 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4619 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3629 и 3630 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 622.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 131 година се протега во 2505 и 2506, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2565 и 2566 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 412. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 775 и 774 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...