< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

190 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 190. година пред новата ера, 190. од првиот милениум п.н.е., 90. од 2 век п.н.е. и прва од 190-тите п.н.е.

191 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар191 п.н.е.
CXC п.н.е.
Ab urbe condita563
Староегипетска ераXXXIII династија, 133
- ФараонПтоломеј V Епифан, 13
Старогрчка ера147.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4560
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−783
Берберски календар760
Будистички календар354
Бурмански календар−828
Византиски календар5318–5319
Кинески календар己酉(зем. петел)
2506 или 2446
    — до —
庚戌年 (мет. куче)
2507 или 2447
Коптски календар−474 – −473
Етиопски календар−198 – −197
Еврејски календар3570–3571
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−134 – −133
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2910–2911
Холоценски календар9810
Ирански календар812 п.п. – 811 п.п.
Исламски календар837 п.х. – 836 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2143
Мингуо-календар2102 пред Р. Кина
民前2102年
Нанакшахи−1658
Селевкидски календар121/122 г.г.
Тајландски сончев календар352–353
Тибетски календар阴土鸡年
(женска земја-петел)
−64 или −445 или −1217
    — до —
阳金狗年
(машко железо-куче)
−63 или −444 или −1216

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5318 и 5319 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4560 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3570 и 3571 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 563.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 190 година се протега во 2446 и 2447, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2506 и 2507 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 353. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 836 и 835 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...