< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

166 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 166. година пред новата ера, 166. од првиот милениум п.н.е., 66. од 2 век п.н.е. и седма од 160-тите п.н.е.

167 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар167 п.н.е.
CLXVI п.н.е.
Ab urbe condita587
Староегипетска ераXXXIII династија, 157
- ФараонПтоломеј VI Филометор, 14
Старогрчка ера153.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4584
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−759
Берберски календар784
Будистички календар378
Бурмански календар−804
Византиски календар5342–5343
Кинески календар癸酉(вод. петел)
2530 или 2470
    — до —
甲戌年 (дрв. куче)
2531 или 2471
Коптски календар−450 – −449
Етиопски календар−174 – −173
Еврејски календар3594–3595
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−110 – −109
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2934–2935
Холоценски календар9834
Ирански календар788 п.п. – 787 п.п.
Исламски календар812 п.х. – 811 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2167
Мингуо-календар2078 пред Р. Кина
民前2078年
Нанакшахи−1634
Селевкидски календар145/146 г.г.
Тајландски сончев календар376–377
Тибетски календар阴水鸡年
(женска вода-петел)
−40 или −421 или −1193
    — до —
阳木狗年
(машко дрво-куче)
−39 или −420 или −1192

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5342 и 5343 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4584 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3594 и 3595 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 587.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 166 година се протега во 2470 и 2471, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2530 и 2531 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 377. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 811 и 810 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди