< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

192 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 192. година пред новата ера, 192. од првиот милениум п.н.е., 92. од 2 век п.н.е. и трета од 190-тите п.н.е.

193 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар193 п.н.е.
CXCII п.н.е.
Ab urbe condita561
Староегипетска ераXXXIII династија, 131
- ФараонПтоломеј V Епифан, 11
Старогрчка ера146.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4558
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−785
Берберски календар758
Будистички календар352
Бурмански календар−830
Византиски календар5316–5317
Кинески календар丁未(огн. коза)
2504 или 2444
    — до —
戊申年 (зем. мајмун)
2505 или 2445
Коптски календар−476 – −475
Етиопски календар−200 – −199
Еврејски календар3568–3569
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−136 – −135
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2908–2909
Холоценски календар9808
Ирански календар814 п.п. – 813 п.п.
Исламски календар839 п.х. – 838 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2141
Мингуо-календар2104 пред Р. Кина
民前2104年
Нанакшахи−1660
Селевкидски календар119/120 г.г.
Тајландски сончев календар350–351
Тибетски календар阴火羊年
(женски оган-коза)
−66 или −447 или −1219
    — до —
阳土猴年
(машка земја-мајмун)
−65 или −446 или −1218

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5316 и 5317 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4558 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3568 и 3569 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 561.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 192 година се протега во 2444 и 2445, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2504 и 2505 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 351. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 838 и 837 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...