< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

191 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 191. година пред новата ера, 191. од првиот милениум п.н.е., 91. од 2 век п.н.е. и втора од 190-тите п.н.е.

192 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар192 п.н.е.
CXCI п.н.е.
Ab urbe condita562
Староегипетска ераXXXIII династија, 132
- ФараонПтоломеј V Епифан, 12
Старогрчка ера147. олимпијада (победник
Асирски календар4559
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−784
Берберски календар759
Будистички календар353
Бурмански календар−829
Византиски календар5317–5318
Кинески календар戊申(зем. мајмун)
2505 или 2445
    — до —
己酉年 (зем. петел)
2506 или 2446
Коптски календар−475 – −474
Етиопски календар−199 – −198
Еврејски календар3569–3570
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−135 – −134
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2909–2910
Холоценски календар9809
Ирански календар813 п.п. – 812 п.п.
Исламски календар838 п.х. – 837 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2142
Мингуо-календар2103 пред Р. Кина
民前2103年
Нанакшахи−1659
Селевкидски календар120/121 г.г.
Тајландски сончев календар351–352
Тибетски календар阳土猴年
(машка земја-мајмун)
−65 или −446 или −1218
    — до —
阴土鸡年
(женска земја-петел)
−64 или −445 или −1217

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5317 и 5318 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4559 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3569 и 3570 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 562.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 191 година се протега во 2445 и 2446, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2505 и 2506 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 352. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 837 и 836 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...