< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

102 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 102. година пред новата ера, 102. од првиот милениум п.н.е., 2. од 2 век п.н.е. и трета од 100-тите п.н.е.

103 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар103 п.н.е.
CII п.н.е.
Ab urbe condita651
Староегипетска ераXXXIII династија, 221
- ФараонПтоломеј X Александар, 5
Старогрчка ера169.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4648
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−695
Берберски календар848
Будистички календар442
Бурмански календар−740
Византиски календар5406–5407
Кинески календар丁丑(огн. вол)
2594 или 2534
    — до —
戊寅年 (зем. тигар)
2595 или 2535
Коптски календар−386 – −385
Етиопски календар−110 – −109
Еврејски календар3658–3659
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−46 – −45
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2998–2999
Холоценски календар9898
Ирански календар724 п.п. – 723 п.п.
Исламски календар746 п.х. – 745 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2231
Мингуо-календар2014 пред Р. Кина
民前2014年
Нанакшахи−1570
Селевкидски календар209/210 г.г.
Тајландски сончев календар440–441
Тибетски календар阴火牛年
(женски оган-вол)
24 или −357 или −1129
    — до —
阳土虎年
(машка земја-тигар)
25 или −356 или −1128

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5406 и 5407 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4648 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3658 и 3659 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 651.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 102 година се протега во 2534 и 2535, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2594 и 2595 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 441. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 745 и 744 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...