< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

132 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 132. година пред новата ера, 132. од првиот милениум п.н.е., 32. од 2 век п.н.е. и трета од 130-тите п.н.е.

133 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар133 п.н.е.
CXXXII п.н.е.
Ab urbe condita621
Староегипетска ераXXXIII династија, 191
- ФараонПтоломеј VIII Фискон, 13
Старогрчка ера1611.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4618
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−725
Берберски календар818
Будистички календар412
Бурмански календар−770
Византиски календар5376–5377
Кинески календар丁未(огн. коза)
2564 или 2504
    — до —
戊申年 (зем. мајмун)
2565 или 2505
Коптски календар−416 – −415
Етиопски календар−140 – −139
Еврејски календар3628–3629
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−76 – −75
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2968–2969
Холоценски календар9868
Ирански календар754 п.п. – 753 п.п.
Исламски календар777 п.х. – 776 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2201
Мингуо-календар2044 пред Р. Кина
民前2044年
Нанакшахи−1600
Селевкидски календар179/180 г.г.
Тајландски сончев календар410–411
Тибетски календар阴火羊年
(женски оган-коза)
−6 или −387 или −1159
    — до —
阳土猴年
(машка земја-мајмун)
−5 или −386 или −1158

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5376 и 5377 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4618 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3628 и 3629 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 621.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 132 година се протега во 2504 и 2505, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2564 и 2565 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 411. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 776 и 775 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...