< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

199 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 199. година пред новата ера, 199. од првиот милениум п.н.е., 99. од 2 век п.н.е. и последна од 190-тите п.н.е.

200 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар200 п.н.е.
CXCIX п.н.е.
Ab urbe condita554
Староегипетска ераXXXIII династија, 124
- ФараонПтоломеј V Епифан, 4
Старогрчка ера145. олимпијада (победник
Асирски календар4551
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−792
Берберски календар751
Будистички календар345
Бурмански календар−837
Византиски календар5309–5310
Кинески календар庚子(мет. стаорец)
2497 или 2437
    — до —
辛丑年 (мет. вол)
2498 или 2438
Коптски календар−483 – −482
Етиопски календар−207 – −206
Еврејски календар3561–3562
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−143 – −142
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2901–2902
Холоценски календар9801
Ирански календар821 п.п. – 820 п.п.
Исламски календар846 п.х. – 845 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2134
Мингуо-календар2111 пред Р. Кина
民前2111年
Нанакшахи−1667
Селевкидски календар112/113 г.г.
Тајландски сончев календар343–344
Тибетски календар阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
−73 или −454 или −1226
    — до —
阴金牛年
(женско железо-вол)
−72 или −453 или −1225

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5309 и 5310 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4551 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3561 и 3562 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 554.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 199 година се протега во 2437 и 2438, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2497 и 2498 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 344. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 845 и 844 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...