< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

163 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 163. година пред новата ера, 163. од првиот милениум п.н.е., 63. од 2 век п.н.е. и четвртта од 160-тите п.н.е.

164 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар164 п.н.е.
CLXIII п.н.е.
Ab urbe condita590
Староегипетска ераXXXIII династија, 160
- ФараонПтоломеј VI Филометор, 17
Старогрчка ера154. олимпијада (победник
Асирски календар4587
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−756
Берберски календар787
Будистички календар381
Бурмански календар−801
Византиски календар5345–5346
Кинески календар丙子(огн. стаорец)
2533 или 2473
    — до —
丁丑年 (огн. вол)
2534 или 2474
Коптски календар−447 – −446
Етиопски календар−171 – −170
Еврејски календар3597–3598
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−107 – −106
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2937–2938
Холоценски календар9837
Ирански календар785 п.п. – 784 п.п.
Исламски календар809 п.х. – 808 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2170
Мингуо-календар2075 пред Р. Кина
民前2075年
Нанакшахи−1631
Селевкидски календар148/149 г.г.
Тајландски сончев календар379–380
Тибетски календар阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
−37 или −418 или −1190
    — до —
阴火牛年
(женски оган-вол)
−36 или −417 или −1189

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5345 и 5346 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4587 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3597 и 3598 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 590.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 163 година се протега во 2473 и 2474, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2533 и 2534 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 380. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 808 и 807 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...