< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

144 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 144. година пред новата ера, 144. од првиот милениум п.н.е., 44. од 2 век п.н.е. и петта од 140-тите п.н.е.

145 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар145 п.н.е.
CXLIV п.н.е.
Ab urbe condita609
Староегипетска ераXXXIII династија, 179
- ФараонПтоломеј VIII Фискон, 1
Старогрчка ера158.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4606
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−737
Берберски календар806
Будистички календар400
Бурмански календар−782
Византиски календар5364–5365
Кинески календар乙未(дрв. коза)
2552 или 2492
    — до —
丙申年 (огн. мајмун)
2553 или 2493
Коптски календар−428 – −427
Етиопски календар−152 – −151
Еврејски календар3616–3617
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−88 – −87
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2956–2957
Холоценски календар9856
Ирански календар766 п.п. – 765 п.п.
Исламски календар790 п.х. – 789 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2189
Мингуо-календар2056 пред Р. Кина
民前2056年
Нанакшахи−1612
Селевкидски календар167/168 г.г.
Тајландски сончев календар398–399
Тибетски календар阴木羊年
(женско дрво-коза)
−18 или −399 или −1171
    — до —
阳火猴年
(машки оган-мајмун)
−17 или −398 или −1170

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5364 и 5365 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4606 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3616 и 3617 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 609.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 144 година се протега во 2492 и 2493, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2552 и 2553 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 399. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 789 и 788 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...