< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

161 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 161. година пред новата ера, 161. од првиот милениум п.н.е., 61. од 2 век п.н.е. и втора од 160-тите п.н.е.

162 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар162 п.н.е.
CLXI п.н.е.
Ab urbe condita592
Староегипетска ераXXXIII династија, 162
- ФараонПтоломеј VI Филометор, 19
Старогрчка ера154.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4589
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−754
Берберски календар789
Будистички календар383
Бурмански календар−799
Византиски календар5347–5348
Кинески календар戊寅(зем. тигар)
2535 или 2475
    — до —
己卯年 (зем. зајак)
2536 или 2476
Коптски календар−445 – −444
Етиопски календар−169 – −168
Еврејски календар3599–3600
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−105 – −104
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2939–2940
Холоценски календар9839
Ирански календар783 п.п. – 782 п.п.
Исламски календар807 п.х. – 806 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2172
Мингуо-календар2073 пред Р. Кина
民前2073年
Нанакшахи−1629
Селевкидски календар150/151 г.г.
Тајландски сончев календар381–382
Тибетски календар阳土虎年
(машка земја-тигар)
−35 или −416 или −1188
    — до —
阴土兔年
(женска земја-зајак)
−34 или −415 или −1187

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5347 и 5348 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4589 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3599 и 3600 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 592.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 161 година се протега во 2475 и 2476, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2535 и 2536 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 382. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 806 и 805 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...