< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

182 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 182. година пред новата ера, 182. од првиот милениум п.н.е., 82. од 2 век п.н.е. и трета од 180-тите п.н.е.

183 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар183 п.н.е.
CLXXXII п.н.е.
Ab urbe condita571
Староегипетска ераXXXIII династија, 141
- ФараонПтоломеј V Епифан, 21
Старогрчка ера149.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4568
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−775
Берберски календар768
Будистички календар362
Бурмански календар−820
Византиски календар5326–5327
Кинески календар丁巳(огн. змија)
2514 или 2454
    — до —
戊午年 (зем. коњ)
2515 или 2455
Коптски календар−466 – −465
Етиопски календар−190 – −189
Еврејски календар3578–3579
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−126 – −125
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2918–2919
Холоценски календар9818
Ирански календар804 п.п. – 803 п.п.
Исламски календар829 п.х. – 828 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2151
Мингуо-календар2094 пред Р. Кина
民前2094年
Нанакшахи−1650
Селевкидски календар129/130 г.г.
Тајландски сончев календар360–361
Тибетски календар阴火蛇年
(женски оган-змија)
−56 или −437 или −1209
    — до —
阳土马年
(машка земја-коњ)
−55 или −436 или −1208

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5326 и 5327 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4568 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3578 и 3579 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 571.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 182 година се протега во 2454 и 2455, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2514 и 2515 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 361. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 828 и 827 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...