< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

135 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 135. година пред новата ера, 135. од првиот милениум п.н.е., 35. од 2 век п.н.е. и шеста од 130-тите п.н.е.

136 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар136 п.н.е.
CXXXV п.н.е.
Ab urbe condita618
Староегипетска ераXXXIII династија, 188
- ФараонПтоломеј VIII Фискон, 10
Старогрчка ера1611. олимпијада (победник
Асирски календар4615
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−728
Берберски календар815
Будистички календар409
Бурмански календар−773
Византиски календар5373–5374
Кинески календар甲辰(дрв. змеј)
2561 или 2501
    — до —
乙巳年 (дрв. змија)
2562 или 2502
Коптски календар−419 – −418
Етиопски календар−143 – −142
Еврејски календар3625–3626
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−79 – −78
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2965–2966
Холоценски календар9865
Ирански календар757 п.п. – 756 п.п.
Исламски календар780 п.х. – 779 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2198
Мингуо-календар2047 пред Р. Кина
民前2047年
Нанакшахи−1603
Селевкидски календар176/177 г.г.
Тајландски сончев календар407–408
Тибетски календар阳木龙年
(машко дрво-змеј)
−9 или −390 или −1162
    — до —
阴木蛇年
(женско дрво-змија)
−8 или −389 или −1161

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5373 и 5374 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4615 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3625 и 3626 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 618.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 135 година се протега во 2501 и 2502, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2561 и 2562 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 408. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 779 и 778 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...