< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

180 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 180. година пред новата ера, 180. од првиот милениум п.н.е., 80. од 2 век п.н.е. и прва од 180-тите п.н.е.

181 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар181 п.н.е.
CLXXX п.н.е.
Ab urbe condita573
Староегипетска ераXXXIII династија, 143
- ФараонПтоломеј V Епифан, 23
Старогрчка ера149.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4570
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−773
Берберски календар770
Будистички календар364
Бурмански календар−818
Византиски календар5328–5329
Кинески календар己未(зем. коза)
2516 или 2456
    — до —
庚申年 (мет. мајмун)
2517 или 2457
Коптски календар−464 – −463
Етиопски календар−188 – −187
Еврејски календар3580–3581
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−124 – −123
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2920–2921
Холоценски календар9820
Ирански календар802 п.п. – 801 п.п.
Исламски календар827 п.х. – 826 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2153
Мингуо-календар2092 пред Р. Кина
民前2092年
Нанакшахи−1648
Селевкидски календар131/132 г.г.
Тајландски сончев календар362–363
Тибетски календар阴土羊年
(женска земја-коза)
−54 или −435 или −1207
    — до —
阳金猴年
(машко железо-мајмун)
−53 или −434 или −1206

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5328 и 5329 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4570 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3580 и 3581 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 573.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 180 година се протега во 2456 и 2457, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2516 и 2517 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 363. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 826 и 825 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...