< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

121 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 121. година пред новата ера, 121. од првиот милениум п.н.е., 21. од 2 век п.н.е. и втора од 120-тите п.н.е.

122 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар122 п.н.е.
CXXI п.н.е.
Ab urbe condita632
Староегипетска ераXXXIII династија, 202
- ФараонПтоломеј VIII Фискон, 24
Старогрчка ера164.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4629
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−714
Берберски календар829
Будистички календар423
Бурмански календар−759
Византиски календар5387–5388
Кинески календар戊午(зем. коњ)
2575 или 2515
    — до —
己未年 (зем. коза)
2576 или 2516
Коптски календар−405 – −404
Етиопски календар−129 – −128
Еврејски календар3639–3640
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−65 – −64
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2979–2980
Холоценски календар9879
Ирански календар743 п.п. – 742 п.п.
Исламски календар766 п.х. – 765 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2212
Мингуо-календар2033 пред Р. Кина
民前2033年
Нанакшахи−1589
Селевкидски календар190/191 г.г.
Тајландски сончев календар421–422
Тибетски календар阳土马年
(машка земја-коњ)
5 или −376 или −1148
    — до —
阴土羊年
(женска земја-коза)
6 или −375 или −1147

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5387 и 5388 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4629 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3639 и 3640 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 632.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 121 година се протега во 2515 и 2516, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2575 и 2576 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 422. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 765 и 764 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...