< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

110 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 110. година пред новата ера, 110. од првиот милениум п.н.е., 10. од 2 век п.н.е. и прва од 110-тите п.н.е.

111 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар111 п.н.е.
CX п.н.е.
Ab urbe condita643
Староегипетска ераXXXIII династија, 213
- ФараонПтоломеј IX Сотер, 6
Старогрчка ера167.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4640
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−703
Берберски календар840
Будистички календар434
Бурмански календар−748
Византиски календар5398–5399
Кинески календар己巳(зем. змија)
2586 или 2526
    — до —
庚午年 (мет. коњ)
2587 или 2527
Коптски календар−394 – −393
Етиопски календар−118 – −117
Еврејски календар3650–3651
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−54 – −53
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2990–2991
Холоценски календар9890
Ирански календар732 п.п. – 731 п.п.
Исламски календар755 п.х. – 753 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2223
Мингуо-календар2022 пред Р. Кина
民前2022年
Нанакшахи−1578
Селевкидски календар201/202 г.г.
Тајландски сончев календар432–433
Тибетски календар阴土蛇年
(женска земја-змија)
16 или −365 или −1137
    — до —
阳金马年
(машко железо-коњ)
17 или −364 или −1136

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5398 и 5399 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4640 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3650 и 3651 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 643.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 110 година се протега во 2526 и 2527, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2586 и 2587 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 433. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 754 и 752 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...