< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

114 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 114. година пред новата ера, 114. од првиот милениум п.н.е., 14. од 2 век п.н.е. и петта од 110-тите п.н.е.

115 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар115 п.н.е.
CXIV п.н.е.
Ab urbe condita639
Староегипетска ераXXXIII династија, 209
- ФараонПтоломеј IX Сотер, 2
Старогрчка ера166.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4636
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−707
Берберски календар836
Будистички календар430
Бурмански календар−752
Византиски календар5394–5395
Кинески календар乙丑(дрв. вол)
2582 или 2522
    — до —
丙寅年 (огн. тигар)
2583 или 2523
Коптски календар−398 – −397
Етиопски календар−122 – −121
Еврејски календар3646–3647
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−58 – −57
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2986–2987
Холоценски календар9886
Ирански календар736 п.п. – 735 п.п.
Исламски календар759 п.х. – 758 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2219
Мингуо-календар2026 пред Р. Кина
民前2026年
Нанакшахи−1582
Селевкидски календар197/198 г.г.
Тајландски сончев календар428–429
Тибетски календар阴木牛年
(женско дрво-вол)
12 или −369 или −1141
    — до —
阳火虎年
(машки оган-тигар)
13 или −368 или −1140

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5394 и 5395 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4636 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3646 и 3647 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 639.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 114 година се протега во 2522 и 2523, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2582 и 2583 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 429. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 758 и 757 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...