< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

115 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 115. година пред новата ера, 115. од првиот милениум п.н.е., 15. од 2 век п.н.е. и шеста од 110-тите п.н.е.

116 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар116 п.н.е.
CXV п.н.е.
Ab urbe condita638
Староегипетска ераXXXIII династија, 208
- ФараонПтоломеј IX Сотер, 1
Старогрчка ера166. олимпијада (победник
Асирски календар4635
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−708
Берберски календар835
Будистички календар429
Бурмански календар−753
Византиски календар5393–5394
Кинески календар甲子(дрв. стаорец)
2581 или 2521
    — до —
乙丑年 (дрв. вол)
2582 или 2522
Коптски календар−399 – −398
Етиопски календар−123 – −122
Еврејски календар3645–3646
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−59 – −58
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2985–2986
Холоценски календар9885
Ирански календар737 п.п. – 736 п.п.
Исламски календар760 п.х. – 759 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2218
Мингуо-календар2027 пред Р. Кина
民前2027年
Нанакшахи−1583
Селевкидски календар196/197 г.г.
Тајландски сончев календар427–428
Тибетски календар阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
11 или −370 или −1142
    — до —
阴木牛年
(женско дрво-вол)
12 или −369 или −1141

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5393 и 5394 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4635 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3645 и 3646 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 638.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 115 година се протега во 2521 и 2522, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2581 и 2582 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 428. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 759 и 758 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...