< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

147 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 147. година пред новата ера, 147. од првиот милениум п.н.е., 47. од 2 век п.н.е. и осма од 140-тите п.н.е.

148 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар148 п.н.е.
CXLVII п.н.е.
Ab urbe condita606
Староегипетска ераXXXIII династија, 176
- ФараонПтоломеј VI Филометор, 33
Старогрчка ера158. олимпијада (победник
Асирски календар4603
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−740
Берберски календар803
Будистички календар397
Бурмански календар−785
Византиски календар5361–5362
Кинески календар壬辰(вод. змеј)
2549 или 2489
    — до —
癸巳年 (вод. змија)
2550 или 2490
Коптски календар−431 – −430
Етиопски календар−155 – −154
Еврејски календар3613–3614
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−91 – −90
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2953–2954
Холоценски календар9853
Ирански календар769 п.п. – 768 п.п.
Исламски календар793 п.х. – 792 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2186
Мингуо-календар2059 пред Р. Кина
民前2059年
Нанакшахи−1615
Селевкидски календар164/165 г.г.
Тајландски сончев календар395–396
Тибетски календар阳水龙年
(машка вода-змеј)
−21 или −402 или −1174
    — до —
阴水蛇年
(женска вода-змија)
−20 или −401 или −1173

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5361 и 5362 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4603 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3613 и 3614 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 606.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 147 година се протега во 2489 и 2490, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2549 и 2550 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 396. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 792 и 791 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...