< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

148 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 148. година пред новата ера, 148. од првиот милениум п.н.е., 48. од 2 век п.н.е. и деветта од 140-тите п.н.е.

149 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар149 п.н.е.
CXLVIII п.н.е.
Ab urbe condita605
Староегипетска ераXXXIII династија, 175
- ФараонПтоломеј VI Филометор, 32
Старогрчка ера157.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4602
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−741
Берберски календар802
Будистички календар396
Бурмански календар−786
Византиски календар5360–5361
Кинески календар辛卯(мет. зајак)
2548 или 2488
    — до —
壬辰年 (вод. змеј)
2549 или 2489
Коптски календар−432 – −431
Етиопски календар−156 – −155
Еврејски календар3612–3613
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−92 – −91
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2952–2953
Холоценски календар9852
Ирански календар770 п.п. – 769 п.п.
Исламски календар794 п.х. – 793 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2185
Мингуо-календар2060 пред Р. Кина
民前2060年
Нанакшахи−1616
Селевкидски календар163/164 г.г.
Тајландски сончев календар394–395
Тибетски календар阴金兔年
(женско железо-зајак)
−22 или −403 или −1175
    — до —
阳水龙年
(машка вода-змеј)
−21 или −402 или −1174

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5360 и 5361 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4602 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3612 и 3613 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 605.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 148 година се протега во 2488 и 2489, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2548 и 2549 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 395. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 793 и 792 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • Паѓање на Македонија под Римска власт.
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...