< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

169 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 169. година пред новата ера, 169. од првиот милениум п.н.е., 69. од 2 век п.н.е. и последна од 160-тите п.н.е.

170 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар170 п.н.е.
CLXIX п.н.е.
Ab urbe condita584
Староегипетска ераXXXIII династија, 154
- ФараонПтоломеј VI Филометор, 11
Старогрчка ера152.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4581
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−762
Берберски календар781
Будистички календар375
Бурмански календар−807
Византиски календар5339–5340
Кинески календар庚午(мет. коњ)
2527 или 2467
    — до —
辛未年 (мет. коза)
2528 или 2468
Коптски календар−453 – −452
Етиопски календар−177 – −176
Еврејски календар3591–3592
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−113 – −112
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2931–2932
Холоценски календар9831
Ирански календар791 п.п. – 790 п.п.
Исламски календар815 п.х. – 814 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2164
Мингуо-календар2081 пред Р. Кина
民前2081年
Нанакшахи−1637
Селевкидски календар142/143 г.г.
Тајландски сончев календар373–374
Тибетски календар阳金马年
(машко железо-коњ)
−43 или −424 или −1196
    — до —
阴金羊年
(женско железо-коза)
−42 или −423 или −1195

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5339 и 5340 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4581 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3591 и 3592 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 584.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 169 година се протега во 2467 и 2468, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2527 и 2528 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 374. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 814 и 813 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...